1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Akbank Blockchain Teknolojisi Nedir ?

Akbank Blockchain Teknolojisi Nedir ?
9 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 23 kez okundu.

Blockchain, dijital para yarışına kendini dahil etmek isteyen akbank, litecoin ve bitcoin gibi sistemlerin işlemlerini kolaylaştırmak adına geliştirdiği kriptolu dijital sistemdir.Geleceğin para sistemi olan dijital kriptololu  para birimleri gün geçtikçe banklarında bu sisteme dahil olduğunu görebiliyoruz.Geleceğe yön verme konusunda iyi bir adım atan akbank, sistemini geliştirmeye devam ediyor.

Blockchain Teknolojisi;

Dijital olarak var olmuş paranın başka hesaplar arasında güvenli bir şekilde transferini sağlayan sistemdir.Bu dijital bankacılık sistemi ile günümüzde kullanılan banka sistemine benzemektedir, fakat açık kaynaklı kod sistemi yani yazılım bilgisine sahip kişiler tarafından geliştirilebilir bir sistemdir. Blockchain sistemine örnek verecek olursak, X hesabından Z hesabına para transferleri yapıldığı zaman, farklı banka ve farklı ülkelerde olsa dahil çok düşük miktarda dakikalar içerisinde parayı Z hesabına yada Z kişisine aktarımını sağlayacaktır.Bu sayede hem zaman hemde bankaların yavaş sisteminden kurtaracak bir sistemdir. Bu sistem Türkiye‘de yeni başlamış, üretilmiş olsa da Avrupa ülkeleri ve Amerika‘da oldukça sık ve rahat kullanılan bir sistem haline gelmiş ve popülerleşmiş bir sistemdir.

Dijital Para Başlangıcı;

Dijital para 2008 yılında Japonya’da kendini ilk olarak ” Satoshi Nakamoto” olarak tanıtan şahıs tarafından çıkartılmıştır, sonradan gerçek kimliği ortaya çıkmasıyla birlikte gerçek adının “Craig Wright” olduğu ortaya  çıkmıştır.

Craig Wright ; 5 nisan 1975 Doğumlu Avusturya’lı bir iş adamıdır. oldukça gizemli bir şahıstır ve hala ortaya atılan iddialar üzerine japonya asıllı olduğu söylenmektedir. Kendi kimliğini farklı yollarla gizlemeye çalışmasıyla akıllarda birçok soruyu çıkartmıştır.

Satoshi Nakamoto diğer bilinen adıyla Craig Wright ortaya çıkarttığı sistemin adı günümüzde duymaya başladığımız dijital para birimi olan : Bitcoin sisteminin mimarıdır. Aralık 2010 yılına kadar geliştirmeye devam etmiş.

Bitcoin Kısaltması : BTC‘dir
Not: 07.09.2017 tarihi ile 1 Bitcoin = 15.800 Türk Lirasına eşittir.

Bir önceki yazımız olan Kiralık Kasa Hakkında Bilgiler ve Fiyatları 2017 başlıklı yazımızı okumanız sizin için faydalı olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git