Bankadan Kırmızı Kalem Yediğimi Nasıl Öğrenebilirim? - Kredi Merkez

Bankadan Kırmızı Kalem Yediğimi Nasıl Öğrenebilirim?

Son yıllarda bankalar kredi ve kredi kartı verme işlemlerini yapmak için ortak bir bilgi sistemi kullanmaktadırlar. Bu sebeple kişiler halk arasında kırmız kalem yemek olarak ifade edilen kara listeye alınıp alınmadıklarını öğrenmek için bankadan kırmızı kalem yediğimi nasıl öğrenebilirim? sorusunu sormaktadır.

Bankaların ortak kullandığı ve kişilerin kredi ve kredi kartı kullanım davranışlarını barındıran sistem sayesinde a bankasından kredi alarak ödemelerini geciktiren kişiler, b bankasına başvurduklarında da sorunlarla karşılaşabilmektedirler. Kredi notu daha önce başvurulan ve reddedilen kredi sayısı, kullanılan kredilerin düzenli ödenip ödenmeme durumu, kredi kartlarının ödemelerin düzenli yapılıp yapılmaması gibi sebeplere bağlıdır. Kişilerin tekrar kredi kullanıp kullanamayacakları öğrenmek için banka kırmızı kalem sorgulama ihtiyacı oluşmaktadır.

Kara Listede Olduğumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi kartı kullanan veya kredi kullanmış kişiler 90 gün boyunca herhangi bir ödeme yapmamaları durumunda bankaların anlaşmalı avukatları tarafından takibe alınırlar. Borcun tahsilatı için avukata verilen borçlular bankacılık sisteminde de kredi notları düşürülerek kara listeye alınmış olur. Kredi kullanmak için kara listede olup olmadığını öğrenmek isteyen kişiler bunu birkaç yolla öğrenebilir. Bu yollar ise;

Banka Yoluyla Öğrenme: Kredi kullanmak isteyen kişiler kullanmak istedikleri bankaya giderek müşteri temsilcisiyle yaptıkları görüşmenin ardından kara listede olup olmadıklarını kolayca öğrenebilirler.

Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama: Bankaların kara listeye aldıkları kişileri Merkez Bankası’na da iletmeleri sonucu isteyenler buradan da kara listede olup olmadıklarını sorgulayabilirler. Bunun için Merkez Bankası’nın Ankara’da bulunan genel müdürlüğüne (İstiklal Cad. No:10 Ulus/Ankara) kara listede olup olmadıkları öğrenmek istediklerini belirten bir dilekçe yazılarak posta yoluyla iletilebilir.

Risk Merkezi Raporu Alarak Kara Liste Öğrenme: Ülkemizde bulunan İş Bankası, Ziraat Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Akbank, Garanti Bankası, Halkbank, Finansbank ve Yapı Kredi Bankası gibi birçok banka tarafından kullanılan risk merkezi verileri istenen durumlarda belirli bir ücret karşılığında müşterilerle paylaşılmaktadır. İstenilen banka şubesinden veya kullanılan bankanın internet bankacılığı sisteminden ilgili menüye erişim sağlayarak alınabilecek olan risk merkezi raporu da kişilerin kara listede olup olmadıkları konusunda bilgi vermektedir.

Kara listede bulunmayan fakat kredi notu düşük olan kişiler kredi notuna bakmayan bankalar başlıklı yazımızı okuyarak detaylı bilgi sahibi olabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git