Çiftçi Kredisi Veren Bankalar

Çiftçi Kredisi Veren Bankalar
12 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 174 kez okundu.

Tarım, hayvancılık ve çiftçilik faaliyetleri ülkemiz için vazgeçilemez öneme sahiptir. Her dönem devlet ve bankalar tarafından desteklenen sektör, finansal anlamda bu işe gönül vermiş olanlarının yüzlerinin gülmesini hedefler. Çiftçi kredisi veren bankalar dönemsel olarak uyguladıkları kampanyalar ve özel fırsatlarla kişileri tarım işine teşvik eder.

İşletme Sermayesi ve Acil İhtiyaç Desteği

Çiftçilere acil nakit desteği ve işletme sermayesi olan krediler; bireysel müşterilerine destek sunan bankalarda çiftçilere özel kredi imkânları kapsamında değerlendirilebilir. Tarım ve hayvancılık alanında hizmetlerine devam eden işletmelere sunulan imkânlar işe özel dönemlerde avantajlı kampanyalarla desteklenir. Temel olarak bakıldığında;

  • Geri ödeme kolaylığı,
  • Yılda 1 ödeme imkânı ve
  • Hasat ödemeli tarım kredisi şeklinde çeşitlendirilen krediler düşük faiz oranlarıyla dikkat çeker.

Çiftçilere Özel Tarım Kredisi Nasıl Alınır?

Bankalar, dönemsel olarak belirledikleri hedefleri gerçekleştirmek, yeni müşteriler edinmek, tarım ve hayvancılık sektörünü desteklemek için düşük faiz oranları ve kolay geri ödeme seçenekleriyle müşterilerinin yanında olduklarını belli ederler. Kredi talebinde bulunan müşterilerden istenen ilk ve en önemli belge gelir belgesidir. Bu resmi belgeyi sunamayan çiftçilerden ÇKS adı verilen Çiftçi Kayıt Belgesi veya hayvan işletme belgesi faaliyet dökümü talep edilir. Bankalar arasında yaşanan rekabetten avantajlı çıkan müşteriler bu aşamada tercihlerini daha çok kamu bankalarından yana kullanırlar.

Tarım kredisi veren bankalar çiftçilerden tapu ve ruhsat fotokopisi de isteyebilirler. Kampanya, faiz, geri ödeme seçenekleri ve evrak talebi açısından birbirinden farklılıklar gösteren bankalar yaptıkları reklam çalışmalarıyla çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşan müşterilerin kendilerini tercih etmelerini beklerler. Kredi Değerlendirme aşamasında önemli bir kriter olan kredi notu çiftçilere özel olarak hazırlanan kampanyalarda da son derece önemlidir.

Tarım Kredisi Veren Banklar Hangileridir?

Çiftçinin sahip olduğu tarımsal değerlerden hayvan sayısına, kadar her türlü bilginin son derece önemli olduğu başvuru sürecinde,  yetersiz bulunan başvuru sahiplerine işletme kredisi verilmez. Tarım kredisi veren bankalar arasında en çok tercih edilenler;

  • Ziraat Bankası,
  • TEB,
  • Garanti Bankası
  • Halk Bankası
  • İş Bankası ve
  • Şekerbank olarak gösterilebilir.

Tarım Kredi Kooperatifleriyle dönemsel olarak anlaşmalar yapan bankalar, farklı alanlarda hizmet veren çiftçi ve hayvancılıkla uğraşan kişi ve kurumlara faizsiz veya düşük faizli kredi desteği sunar. Tarla büyütme kredisi adı altında gerçekleşen yardımlar işini büyütmek ve geliştirmek için nakde ihtiyaç duyanlar tarafından bir can suyu olarak görülür ve değerlendirilir.

Her bankada farklı uygulamalar görülmekle birlikte; %75’i sabit faizli, 60 ay vadeli, 3 ayda 1 geri ödemeli, yılda 1 ödemeli veya hasat dönemine özel geri ödemeli kredi desteği tarım kredisi veren bankaların en sık uyguladıkları fırsatlar arasında gösterilebilir. Çiftçiler aldıkları parayla; küçük ve büyükbaş hayvan alımı, arı yetiştiriciliği, seracılık, alet-makine temini, işletme satın alımı, süt çiftliği kurulumu, tohum-gübre-zirai ilaç alımı, işçilik ve her türlü aydınlatma ve ısıtma giderini karşılayabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git