Döviz Alım Satım İçin En İyi Banka - Kredi Merkez

Döviz Alım Satım İçin En İyi Banka

Son zamanlarda Türk Lirasının dolar ve Euro karşısında çok fazla değer kaybetmesi vatandaşları daha fazla döviz alımına sevk ediyor. İnsanlar artık varlıklarını çok fazla değer kaybettiğinden dolayı TL olarak saklamak istemiyor. Beklediği yerde sürekli değeri artsın diye daha çok altın ve dövizler tercih ediliyor. Uzun süreli yatırımlarda ciddi kazançlar sağlayan bu tercihler acil bir durum olduğunda paranızı bozdurmak zorunda kalmanız ya da kısa süreli alım satım yapanlar için bazen kardan çok zarara yol açabiliyor. Bunun sebeplerinden birisi de bankaların alım satın arasında makaslar koymaları.

Bankalara göre değişkenlik gösteren bu makaslar, bazen çok düşük oranlarda olmasına rağmen bazı resmi tatillerde ve hafta sonları tatillerinde çok daha yüksek oranlara çıkabilmektedir. Hatta bazen bankalar kendi karlarını korumak için açıklamalarıyla döviz kurunu etkileyen uluslararası kuruluşlarının açıklama yapacakları zamana yakın bu makası çok daha fazla açabilmektedirler. Her banka kendi kriterlerine göre farklı oranlarda döviz alım satım makası uygulamaktadırlar. Döviz üzerine kısa vadeli yatırımlar yapmak istiyorsanız bu makas farkından zarar görmemek için döviz alım satım için en iyi banka hangisi araştırmanız gerekebilir.

Döviz Alım Satımında Kar Etmek İçin Önemli Tavsiyeler

  • Bankalar üzerinden döviz al sat yaparak yatırım yapmak ve para kazanmak istiyorsanız, yüksek miktarlarda birikiminiz olması gerekiyor. Düşük miktardaki paralarla yapacağınız para kazanma çabası size zaman kaybından ve beyin yorgunluğundan başka bir şey getirmeyecektir. Ayrıca kısa vadeli yatırımlar yerine uzun vadeli yatırımları tercih etmekte yarar var.

 

  • Banka üzerinden döviz alım satımı yapmak sürekli online takip yapabildiğiniz sürece mantıklı bir iş. Ancak bazı bankalar yüksek miktarlarda alım satım kuru uyguladıkları için kısa vadeli yatırımlar için çok faydasını göremeyebilirsiniz. Ayrıca bankaların uyguladıkları bu makas oranı sabit olmayıp dünyada yaşanan olaylara hatta mesai saatleri ve resmi tatillere göre değişkenlik gösteren bir kur olduğu için sürekli takip halinde ve her an müdahale edebilecek durumda olmanız gerekiyor.

 

  • Kamu bankaları daha yüksek miktarlarda makas uygularlar özellikle mesai saatleri dışında bu oranı çok daha fazla yükseltirler. Bunun için garanti bankası ve iş bankası başta olmak üzere özel bankaları tercih edebilirsiniz. Eğer yüksek miktarlarda kısa süreli yatırımlar ile para kazanmak istiyorsanız düşük döviz alım satım makası uygulayan bir banka seçmenin belki faydası olur. Ancak bu tek başına yeterli olan bir durum değildir. Bazı bankalar her ne kadar daha az alım satım makası uygulasalar dahi gün içinde bile sürekli değişkenlik gösteren bu kuru sürekli takip etmeniz gerekiyor.

 

  • En önemli tavsiyelerden birisi de dövizde yaşanan kısa vadeli dalgalanmalara aldanmamanız. Aceleci olmadan sabırla hareket etmeniz gerekiyor.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git