En Yüksek Faizi Veren Bankalar - Kredi Merkez

En Yüksek Faizi Veren Bankalar

Tasarruflarını mevduatta değerlendirmek isteyen tasarruf sahipleri en yüksek faiz veren bankalar arasından mevduat hesabı açtırarak daha yüksek faiz geliri elde etmek ister. Bankalar tarafından tasarruf sahiplerinin sermayesini bankalarına çekmek büyük önem taşımaktadır. Tasarruf sahiplerinin bankalarına yatırdığı paraları farklı kredi ve yatırımlar ile değerlendirerek para kazanmaya çalışan bankalar, tasarruf sahiplerinin paralarını yatırması için kendi bankalarını tercih etmelerini sağlamak adına bankalarına yatırılan para karşılığında faiz geliri vadederler. Vaat edilen faiz gelirinin miktarını belirlemek için bünyesinde çalışan uzmanlarınca yapılan hesaplamalar sonucu mevduat faiz oranı belirlenir ve tasarruf sahiplerinin değerlendirmesine sunulur. Tasarruf sahipler yüksek kazançlı yatırım yapabilmek adına kendilerine sunulan bu faiz oranları arasından değerlendirme yaparak parasını değerlendireceği bankanın seçimini gerçekleştirir. Mevduat hesabı açılacak bankanın seçiminde belirleyici rolü mevduat faizleri oynamamakta, tasarruf sahiplerinin kararını verirken dikkat etmesi gereken başka değişkenler de bulunmaktadır.

Mevduat Hesabı Açılacak Banka Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar

Mevduat hesabı aracılığı ile faiz geliri elde etmek bir yatırım türüdür ve her yatırım türünün başarı ile sonuçlanabilmesi için birkaç püf nokta bulunmaktadır:

  • Mevduat Faiz Oranları: Kazanç için en belirleyici unsur mevduat faiz oranlarıdır. Mevduat faiziniz ne kadar yüksekse karşılığında alacağınız faiz geliri aynı derecede fazla olacaktır. En karlı mevduat yatırımına en yüksek mevduat faiz oranları ile sahip olunur.
  • Risk Düzeyi: Müşterisi az olan bankalarda genellikle müşteri çekmek adına mevduat faiz oranları yüksek seyretmektedir. Paranızı yatırdığınız bankanın bir ticarethane olduğunu, işlerin kötü gidebileceği zamanlarda sermayenizin de kaybolacağını unutmayın. Risk alırken ölçülü riskler almayı tercih edin.
  • Vade Süresi: Tasarruflarınızı değerlendireceğiniz vade süresi kazancınızı doğrudan etkilemektedir. İleride oluşabilecek ihtiyaçlarda mevduat hesabınızdan para çekmeniz faiz gelirinizden olmanıza neden olabilir. Bu nedenle mevduata yatırılan paranın vadesi iyi belirlenmeli, her yatırımda olduğu gibi ihtiyaç olunan para ile yatırım yapılmamalıdır.

Bankaların Mevduat Hesabı Vade Süreleri

Bankaların verdiği faiz oranları yıllık olarak verilse de bankalar 1 ay vadeli, 3 ay vadeli ve 6 ay vadeli mevduat hesabı açabilmektedir. Vade sürenizin kısa olmasının avantajı elde ettiğiniz faiz gelirinizi anaparanızın üzerine koyarak bileşik faiz elde etmeniz olsa da kısa vadeli mevduat hesapların faiz oranları genellikle düşük seyretmektedir.

Yüksek Mevduat Faizi Veren Bankalar

Tasarruflarını bankalarında değerlendirmesi için yatırımcılarına yüksek faiz oranı sunan ilk 4 bankanın ıllık faiz oranları aşağıdaki gibidir:

  • com: Şubesiz banka olması nedeniyle en yüksek faiz veren banka 2018 yılında da Enpara.com’dur. Yıllık %17,50 mevduat faizi ile tasarruf sahiplerine yüksek kazanç fırsatı sunmaktadır.
  • Yapı ve Kredi Bankası: Vade Dönüşüm hesabı ile tasarruf sahipleri %16,75 faiz oranı ile tasarruflarını değerlendirebilmektedir.
  • ING Bank: Turuncu hesap kapsamında 1 yıllık hoş geldin faizi ING Bank’ta %16,50’dir.
  • Odeabank: Oksijen hesap sahipleri, Odeabank’ta tasarruflarına yıllık %16,25 faiz alabilmektedir.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git