İşsizlik Maaşı Nereden Alınır? - Kredi Merkez

İşsizlik Maaşı Nereden Alınır?

Günümüzde giderek artan işsizlik oranları ve üniversite mezunu işsiz sayısı sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak işverenleri tarafından işten çıkarılan personellere devletin destek vermesi gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. Dengesiz piyasa koşulları ve diğer ekonomik sebeplerle işyerlerini küçültmek zorunda kalan ve personel çıkaran firmalar işsizlik oranlarının artmasına sebep olmakta, bu durum da işsizlik maaşı almak isteyenlerin sayısını arttırmaktadır. İşsizlik maaşı almak için gerekli koşullar nelerdir, işsizlik maaşı nereden alınır gibi sorulara cevap bulacağınız yazımızın devamını okuyarak işsizlik maaşı almak için neler yapılması gerektiğini öğrenebilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

İşsizlik maaşı almak isteyenlerin sağlaması gereken ilk ve en önemli şart mevcut işlerinden kendi istekleri dışında ayrılmalarıdır. İşyerinin iflas etmesi ya da işverenin ekonomik anlamda zorlanması gibi çalışan dışında gelişen sebeplerle işlerinden ayrılmak zorunda kalanlar işsizlik maaşı için başvuruda bulunabilirler. Bu koşulu sağlayan fakat 600 günden az çalışanlar ve işten çıkarılmadan önce 120 gün prim ödemeleri yapılmayan kişiler işsizlik maaşı başvurusunda bulunamazlar.

İşsizlik maaşına başvuru yapılmasını belirleyen diğer önemli husus da ilk otuz gün içinde başvuru yapmaktır. İşsizlik maaşı başvuruları ikamet edilen şehirde bulunan İŞKUR müdürlüklerine gidilerek bizzat yapılabilmektedir. İşsizlik maaşı almak için İŞKUR müdürlüklerine başvuruda bulunanlar bir sonraki aşamada işsizlik maaşı nereden alınır sorusunun cevabını aramaktadır.

İşsizlik Maaşı Almak İçin Gereken Belgeler

İşsizlik maaşı almak isteyen kişiler gerekli koşulları sağlamaları durumunda kendilerine en yakın İŞKUR müdürlüğüne giderek işsizlik maaşı almak için gereken belgeler ile başvuruda bulunabilirler. Üzerinde TC kimlik numaralarının bulunduğu nüfus cüzdanı ve işten ayrılırken işyerinden alabilecekleri ve üç nüsha halinde düzenlenen işten ayrılma bildirgesiyle bulundukları yerdeki İŞKUR müdürlüğüne başvuruda bulunabilirler. Bu belgelerle başvuru yapan ve başvuru sonucu olumlu olan kişiler işsizlik ödeneklerini almaya başlayabilirler. İşsizlik maaşı, kişilerin başvuru yaptıkları günden itibaren hesaplanmaktadır. İnsanların çalışma sürelerine göre belirlenen işsizlik maaşı alabilme süreleri;

  • 600 gün sigortalı çalışanlar için 180 gün
  • 900 gün sigortalı çalışanlar için 240 gün
  • 1080 gün veya daha fazla çalışan sigortalı çalışanlar için 300 gündür.

Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından en geç 30 gün içinde yapılan inceleme işlemlerinin ardından işsizlik maaşı verilip verilmeyeceği belirlenir. Bu durumda işsizlik maaşı almaya hak kazananların kafasında beliren işsizlik maaşı nereden alınır sorusunun cevabı PTT’dir. İŞKUR tarafından PTT’ye gönderilen işsizlik maaşları, nüfus cüzdanıyla herhangi bir PTT şubesine giden kişiler tarafından çekilebilir. İşsizlik maaşının miktarını belirleyen unsur, kişilerin çalışırken aldıkları maaştır. Buna göre son dört ayda alınan brüt maaş ortalamasının %40’ı işsizlik maaşını oluşturmaktadır. Fakat bu miktar fazla olsa da alınacak işsizlik maaşı asgari ücretinden %80’inden fazla olamaz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git