KOSGEB Başvuru Belgeleri - Kredi Merkez

KOSGEB Başvuru Belgeleri

KOSGEB Başvuru Belgeleri
5 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 119 kez okundu.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı kısaltması ile bilinen KOSGEB, ülke gelişmesine katkıda bulunmak yeni istihdam alanları oluşturmak ve ülke ekonomisine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Kişilerin iş fikirlerini hayata geçirebilmeleri için gerekli eğitimi ve nakit desteğini sağlayarak etkili bir satış ortamı ve satış pazarı geliştirme hedefine sahiptir. Yaratıcı iş fikrine sahip, geliştirilebilir ve yeni iş olanakları üretebilecek her türlü yeni iş fikri KOSGEB kapsamındadır. KOSGEB yeni iş kuracak girişimci adaylarına girişimcilik eğitimlerinden sonra 50.000 liraya kadar hibe, 100.000 liraya kadar da faizsiz kredi desteği sunarak işletmenin kuruluş masraflarından işleyiş içerisindeki ilk bir senesi süresince nakit desteği de sunmaktadır. Bu desteklerden faydalanmak için yapmanız gerekenler nelerdir? KOSGEB başvuru belgeleri nelerdir?

İstenilen evrak ve belgeler başvuruda bulunacağınız proje kapsamına göre değişiklik göstermektedir. Öncelikle KOSGEB veri tabanına kayıt olarak gereken e-belgelerin tamamlanması gerekmektedir. Bu e-belgeler içerisinde;

 

 • KOBİ Beyannamesi
 • KOBİ Bilgi Dokümanı

Bulunmaktadır. Bunların dışında başvuru süreci içerisinde istediği diğer belgeler ise;

 • Oda faaliyet belgesi
 • Esnaf veya Ticaret sicil gazetesi
 • İmza sirküleri

 

Gibi ticari faaliyette bulunduğuna dair veya ticari faaliyette bulunacağına dair resmi evraklardan oluşmaktadır. Başvuru belgeleri ve evrakları da proje kapsamına göre değişiklik gösterebilmektedir. Eğer ki başvuru kapsamınızda ki proje bir ödenek destek projesi ise sizden proforma faturaları talebinde bulunulabilir. Aynı şekilde aktif bir faaliyet belgesi istenilebilmektedir. KOSGEB kapsamında onlarca proje destek ve eğitim hizmeti bulunmaktadır. Bu nedenle de birçok evrak ve belge değişikliği söz konusu olabilmektedir. Buda şartlara göre değişiklik göstermektedir.

 

KOSGEB Başvuru Şartları

 

 • 32 saatlik girişimcilik kursunu başarılı olarak bitirmiş olmak
 • Girişimcilik Sertifikasına sahip olmak
 • Belirlenmiş zaman aralığında başvuruda bulunmuş olmak
 • Başvuru için gerekli evrakların eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmuş biçimde teslim edilmesi
 • Başvuru yapılan iş kolunda şâhısa ait iş yerinin olmaması
 • Başvurulan proje ile arka arkaya üç defa red kararı almamış olmak
 • Projeyi başka il KOSGEB merkezinde sunmamış olmak
 • Başvuru yapılan programın getirdiği sorumlulukları ve şartları kabul etmiş olmak

 

Başvuru süreci için gereken şartlardır. Bu şartlar hem iş yerinin kuruluş aşamasında hem de destek hizmetlerinden faydalanırken sizin ve işinizin güvencesi için gereken önem teşkil eden maddelerdir.


Hibe Ödemesinde Talep Edilen Belgeler

Proje kapsamında onay alındıktan sonra yapılacak olan ödemelerin faturalandırılması işleminden sonra yine proje kapsamınca KOSGEB tarafından yapılacak olan ödemeler için gereken belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 

 • İş yeri sahibine ait imza sirküleri
 • iş yeri açılış süreci ve dahilindeki tüm harcamalara ait faturalar
 • Girişimci tarafından imzalanan başvuru formu
 • Girişimci desteği %60 ve üzeri ise bu durumu belirten belge ve evrak beyanı genelde şehit yakınları, gaziler ve kadın girişimciler bu destekten yararlanabilmektedir.

 

Şeklinde istenilen evrakların temini dâhilinde hibe veya faizsiz kredinin şâhısa ödemesi sağlanır. İş yeri açış sürecinden kaynaklanan borçlanma ve nakit sıkıntısı bu şekilde çözüme kavuşturulmuş olur. KOSGEB alım ve iş yeri açılış işlemlerinden sonra ödeme yapmaktadır. Bu açılış sürecinde 2000 liradan başlayan açılış ücreti ve sonrasında ekipman alımları için 30.000 lira hibe sağlamakta aralıklı süreçler şeklinde toplam 50.000 lira hibe sunmaktadır.

Bilinenin aksine 50.000 lira hibeyi bir seferde toplu olarak ödeme sağlamamaktadır. Açılış ücreti kira, iş yeri için gerekli makine ve araç gereçlerin alımında, ilk bir senelik çalışanların ücreti içinde olacak şekilde bir ödeme planı gerçekleşir. Projenin başarılı olması ve iş yerinin açılış işlemlerinden sonra ki süreçte işletmenin büyümesi ve işletmenin gelişmesi gibi faktörler için de faizsiz 100.000 liraya kadar geri ödemeli iş yeri büyütme kredisi hizmeti sunmaktadır. Bütün bu işlemlerde faturalandırılma yapılması dâhilinde KOSGEB tarafından ücretlerin ödenmesi ve yapılandırılması sağlanmaktadır. Kadın girişimciler için bu para miktarları diğer girişimcilere göre devlet tarafından %10 daha fazla sağlanmaktadır.

 

Başvuru işlemini gerçekleştirmek ve KOSGEB tarafından sağlanan geri ödemesiz hibe ve kredi desteğinden faydalanmak için KOSGEB Müdürlüklerinden, iliniz İŞKUR Müdürlüklerinden ayrıntılı bilgi ve başvuru işlemlerinizi gerçekleştirerek sizlerde yarının patronları olabilir. Kendi işinizin sahibi olabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git