Kosgeb Destekleri Nasıl Alınır? - Kredi Merkez

Kosgeb Destekleri Nasıl Alınır?

1990 yılında Sanayi Ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı olarak kurulan KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı), ekonomik kalkınmayı hızlandırmak ve kalkınma sürecine herkesi dâhil etmek için yeni girişimcilere çeşitli destekler sağlayan bir kamu kuruluşudur.

Temel hedefi girişimcileri hem eğitim hem de mali anlamda destekleyerek yeni işletmelerin açılmasını sağlamaktır. Henüz gelişme aşamasında olan KOSGEB, yeni bir iş yeri açmak ve hayalindeki projeyi hayata geçirmek isteyenler için kaçırılmayacak kredi fırsatları sunmaktadır. KOSGEB destekleri nasıl alınır? Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes KOSGEB desteğinden faydalanabilir. Kafanızda tasarladığınız ve gerçekleşeceğine inandığınız çok güzel projeleriniz var ancak bu projeleri hayata geçirecek paranız mı yok? KOSGEB size bu konuda çok büyük kredi imkânları sunuyor. Tabii ki bu kredilerden faydalanabilmeniz için bir takım şartları yerine getirmeniz gerekiyor.

KOSGEB Kredisi Alabilmek İçin Yapılması Gerekenler

Yeni bir işyeri açmaya ve KOSGEB desteği almaya karar verdiniz. Bu desteklerden faydalanabilmek için yerine getirmeniz gereken şartlar şunlardır;

  • İlk olarak KOSGEB’in ücretsiz olarak vermiş olduğu en az 32 saatten oluşan girişimcilik eğitimini başarıyla tamamlamanız ve girişimci sertifikasını almanız gerekiyor.
  • Girişimcilik sertifikasını aldıktan sonra şirketinizi kurabilirsiniz. Ancak girişimcilik sertifikanız olmadan şirket kurarsanız bu desteklerden faydalanamazsınız.
  • Ayrıca İŞGEM (İş Geliştirme Merkezi) bünyesinde olan işletmeler direk olarak bu desteklerden faydalanabilir. İŞGEM; üyesi olan şirketlere, işyeri, ofis, işletme geliştirme koçluğu gibi imkânlar sunan merkezlerdir.
  • Yine KOSGEB’in sunduğu genç girişimci geliştirme kursuna katılıp mezun olduğunuz takdirde kredi desteklerinden faydalanabilirsiniz.
  • KÖİİDD (Küçük Ölçekli İşletme Kurma Danışmanlığı Desteği) programını katılan ve bu programa katıldığını belgeleyen, akabinde işletme kuran kişiler yine bu destek kapsamında yer alıyor.
  • Ortaklı bir şirket kurmuşsanız en az yüzde 30 hisseniz olması gerekiyor.

Şirket Kurarken Destek Nasıl Sağlanıyor?

Destek almak için gerekli olan KOSGEB girişimcilik eğitimlerini başarı ile tamamlayıp sertifikanızı aldıktan sonra şu adımları takip etmeniz gerekiyor.

İş Planı; kuracağınız işletmenin faaliyetleri hakkında detaylı bilgi sunan bir iş planı hazırlamanız gerekiyor. KOSGEB tarafından değerlendirmeye alınacak bu plan destek almanız için en önemli adım.

Destek Başvurusu; iş planını hazırladıktan sonra diğer gerekli evraklar ile birlikte size en yakın bir KOSGEB birimine başvuru yapmanız gerekiyor. Başvurunuz gerekli ön incelemeden geçtikten sonra uzman bir kurul tarafından incelemeye alınacak. Kurulun çeşitli kriterlere dayanarak yapmış olduğu incelemenin sonucu iş planınıza onay verilsin ya da verilmesin size bildirilecektir. Ayrıca iş planınızda düzeltmeler yapmanız da istenebilir.

Veri Tabanına Kayıt; iş planınız kurul tarafından onaylandığı takdirde KOSGEB in internet sitesi üzerinden bir kullanıcı adı ve parola alıyorsunuz. Bu şekilde giriş yaparak Kobi beyannamesi dolduruyorsunuz. Daha sonra işyerinizle ilgili gerekli evrakları KOSGEB’e teslim ettikten sonra desteklerden faydalanmaya başlayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git