KOSGEB Kredisi İçin Gerekli Evraklar

KOSGEB Kredisi İçin Gerekli Evraklar
12 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 79 kez okundu.

KOSGEB, birçok yeni girişimciyi işletme sahibi yaptı. Kurulduğu günden bu yana ekonomik istihdam alanında ülkemize çok büyük katkıları bulunan bu kurum, yaklaşık 30 yıldır hız kesmeden başarılı çalışmalarına devam ediyor. Sadece kurulum aşamasında sunduğu destekler bir yana kurulduktan sonra hayatta kalabilmeleri için küçük çaplı işletmelere destek olmaya devam eden Kosgeb’e başvurular artarak devam ediyor. Bu yazımızda, başvuru için gerekli şartlar ve Kosgeb kredisi için gerekli evraklar neler bunları inceleyeceğiz.

KOSGEB Kredi Başvurusu İçin Gerekli Şartlar

Kosgeb, sunmuş olduğu yüksek miktarlardaki kredi imkanları ile bankalara alternatif kredi kuruluşu olarak değerlendirilebilir. Ancak kosgeb bundan çok daha fazlasındır. Zira sadece kredi desteği sağlamakla kalmaz aynı zamanda geri ödemesi olmayan hibe krediler vermektedir. Ayrıca şirketlerin daha kaliteli hizmet sunmaları ve başarılı bir kariyere sahip olmaları için eğitim alanında da çok büyük destekler vermektedir. Kosgeb kredi desteklerinden faydalanabilmeniz için öncelikle bazı şartları taşıyor olmanız gerekiyor.

  • İlk şart küçük ölçekli bir kuruluş olmaktır. Maalesef kosgeb büyük şirketlere destek imkânları sunan bir kuruluş değil.
  • Kosgeb tarafından hazırlanan eğitim programlarına katılmadan işletme kurma desteği alamaz kredilerden faydalanamazsınız, 70 saatten oluşan bu eğitim kurslarının en az 56 saatine katılmadan başarılı sayılamazsınız. Ayrıca verilen eğitimi başarı ile bitirip başarı sertifikası almanız şart. Bununla birlikte uygulamalı girişimcilik eğitimi de almak zorunda olduğunuz kurslardan birisi.
  • Desteklerden faydalanmak için son bir yıl içinde resmi olarak herhangi bir şirketin sahibi olmamalısınız, bu desteklerin asıl amacı zaten yeni girişimcileri iş yeri sahibi yapmaktır.
  • Başvurularınızı sizden istenen süre içerisinde ve yine sizden istenen evraklar ile eksiksiz olarak yapmalısınız.
  • Ekstra bilgi olarak kendinize has bir projeniz olması gerekiyor, daha önce hazırlanmış bir projeyi sunduğunuz takdirde başvurunuz kabul edilmeyecektir.

KOSGEB Kredi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Başvuru için gerekli şartları taşıyor iseniz gerekli olan diğer şartları yerine getirdikten sonra başvuru için gerekli olan evrakları inceleyebiliriz. Öncelikle normal bir kredi çekmek için hangi evraklar gerekiyorsa Kosgeb kredisinde de aynı evrakların bulundurulması bir zorunluluk.

Girişimcilik kursu katılım formu; Bireyler için eğitim programlarına katılacaklarından dolayı girişimcilik kursu katılım başvuru formu bulundurulması gereken ilk evraklardan.

E-KOBİ ve beyanname kaydı; başvuru yapacak olan bir işletme sahibi ise E-KOBİ ve beyanname kaydı gerekiyor.

Proje; faaliyet göstermek istediğiniz sektöre göre detaylı bir iş planı hazırlamanız gerekiyor.

Taahhütname; Kosgeb’in sitesinden oluşturduğunuz üyelik kaydı ile sistem üzerinden doldurduğunuz Kosgeb Taahhütnamesi gerekli belgeler arasında.

Gerekli belgeleri tamamladıktan sonra Kosgeb’in size en yakın olan birimine yapacağınız başvuru üzerine inceleme işlemleri başlayacaktır. Daha sonra size Kosgeb üzerinden mutlaka dönüş yapılacaktır. Başvuru yapmadan önce daha sağlıklı bilgi almak için bir kosgeb birimine başvurmanızda yarar var.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git