KOSGEB Maaş Desteği - Kredi Merkez

KOSGEB Maaş Desteği

KOSGEB Maaş Desteği
4 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 63 kez okundu.

Bir şirketin devam edebilirliğini sürdürmek ve sürekli olarak gelişmesini sağlamak, o şirketi kurmaktan daha zordur. Nice hayallerle kurulan birçok şirket çok uzun süre geçmeden kapanmak zorunda kalmaktadır. Özellikle küçük ölçekli şirketler olan KOBİ’ler, sürekli dalgalanma yaşayan ekonomik etkenlerden ve döviz kurlarından çok daha fazla etkilenirler, hayatta kalabilme şansları her zaman büyük şirketlere göre daha zordur. Sanayi ve ticaret bakanlığı bünyesinde kurulan ve KOBİ’lere kuruluş aşamasında çok büyük destekler sağlayan KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı), kurulma işlemlerini tamamladıktan sonra da onları desteklemeye devam ediyor. Her zaman küçük ölçekli işletmelerin yanında olan KOSGEB maaş desteği ile işletmelerin hiçbir masraf yapmadan işçi alımına giderek büyümelerine katkı sağlıyor.

KOSGEB Maaş Desteği Almanın Şartları

KOSGEB’in sunmuş olduğu bu maaş desteğinden en fazla iki eleman için faydalanabilirsiniz. Nitelikli eleman desteği olarak adlandırılan bu maaş desteğini alabilmeniz için 12 ay içerisinde işletmenizde çalışıp ayrılmış birisini istihdam etmemeniz gerekiyor. Şayet böyle birisini istihdam ettiğinizde bu destekten faydalanamazsınız.

KOBİ Olmak; KOSGEB maaş desteğinden faydalanabilmek için küçük ölçekli bir işletme olmanız gerekiyor. Büyük ölçekli işletmeler bu destekten faydalanamıyor.

KOSGEB’in desteklediği iş alanlarında faaliyet göstermek; Bakanlar kurulunun belirlediği iş alanlarından herhangi birisinde faaliyet gösteriyor olmanız gerekiyor. Örneğin KOSGEB’in desteklemediği eğitim alanında faaliyet gösteren bir şirket iseniz bu maaş desteğinden maalesef faydalanamazsınız.

Yükseköğretim kurumu mezunu istihdam edilmesi; maaş desteği almak istiyorsanız, istihdam ettiğiniz personel en az yükseköğretim ve dengi okullardan mezun olmak zorunda bir ilkokul mezunu ve lise mezunu işçi için bu maaş desteğinden faydalanamazsınız.

İstihdam edilen personelin tam zamanlı çalışması; işe aldığınız personelin yarı zamanlı veya başka serbest çalışma şekillerinde çalıştırmak istiyorsanız bu destekten faydalanmanız mümkün değil. Sadece tam zamanlı istihdam edilecek yükseköğretim ve yukarısı personel için faydalanabileceğiniz bir destek türü maaş desteği.

KOSGEB Maaş Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Birçok şirket bünyesine yeni elemanlar almakta ve bunlardan birçoğu da yükseköğretim kurumlarından ve üniversitelerden mezun kişiler olmaktadır. Ancak şirketler sadece bilgileri olmadığından dolayı KOSGEB’in şirketlere karşılıksız olarak sağladığı bu destekten yoksun kalmaktadırlar. Eğer siz de bir KOBİ iseniz ve bu destekten yararlanmak istiyorsanız yapmanız gereken sadece birkaç işlem var. İlk yapmanız gereken KOSGEB veri tabanına üyelik kaydı oluşturmak. Üyelik kaydınızı oluşturup kullanıcı adınızla siteye giriş yaptıktan sonra sitenin sol üst köşesinde yer alan “Genel Destek Programı” seçeneğinden ilgili formu ve taahhüdü doldurup size en yakın KOSGEB birimine teslim ediyorsunuz. Genel Destek Başvurunuz onaylanmadan herhangi bir işlem yapamazsınız. Başvurunuzun onaylandığı size bildirildiğinde sistem üzerinden sadece “Nitelikli Eleman istihdam Desteği”  başvurusu yapmanız yeterli. Başvurunuz onaylandığında maaş desteğini almaya hak kazanmış olacaksınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git