KOSGEB Mühendis Maaş Desteği

KOSGEB Mühendis Maaş Desteği
16 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 115 kez okundu.

KOSGEB iş kurmak isteyen, yeni projeler üreten, yeni mezun olan, ticaret hayatına adım atmak isteyen ve kendi işini kurup parasını kazanmak isteyen herkes için belli koşullar yerine getirildiğinde belirli miktarlarda maddi destek sağlamaktadır. Küçük ve orta ölçekli işyerlerinin ekonomide oldukça büyük bir önemi vardır. KOSGEB yaptığı desteklerle ekonomiyi canlandırmayı hedeflemektedir. Girişimci olan kişilerin desteklerden faydalanabilmesi için kurulu bir işletmesinin olması ve KOSGEB ‘te kaydının bulunması gerekmektedir. Ortada kurulu bir işletme veya yapılmak istenen girişimler için oluşturulan projenin hayata geçirilmesi durumunda yapılan herhangi bir çalışma bulunmuyorken bu destekleri alabilme veya bu desteklerden faydalanabilme gibi bir imkân oluşması söz konusu değildir.

KOSGEB Maaş Desteği

Yeni bir işletme sahibi olan kişilere verilen desteklere ek olarak mevcut konumdaki işletmelere de alınacak olan üniversite mezunlarının maaş ödemelerinin yüzde 50 tutarlık kısmı için KOSGEB desteği verilebiliyor. Bu destekten faydalanabilmeniz için işe alım yapmadan önce KOSGEB ‘e başvurmanız gerekiyor. KOSGEB mühendis maaş desteği için belli koşulların sağlanmış olması gerekiyor. Öncelikle KOSGEB bu destekleri nitelikli eleman çalıştırılması ve yeni üniversite mezunlarının iş bulmasını kolaylaştırabilmek adına yapıyor. Bu destekten faydalanabilmek için işe alım yapacağınız kişinin en az 4 yıllık bir fakülteden mezun olmuş olması bir zorunluluktur. Üniversiteden yeni olmuş olması ve iş hayatına yeni adım atıyor olması da şartlar arasında yer alıyor. Ve iş alım yapacağınız kişinin işletmenizde 30 günden fazla çalışmış olmaması gerekiyor.

KOSGEB Maaş Desteği Üst Limiti

Maaş desteği üst limiti her bir eleman için 1500 TL olarak hesaplanmaktadır. Örnek vermek gerekirse 3000 TL maaş vereceğiniz yeni mezun üniversite mezunu çalışanınızın maaşının 1500 TL ‘sini KOSGEB öder. Ve bir işletme en fazla 2 çalışanı için bu destekten faydalanabilmektedir. Faydalanabileceğiniz toplam destek tutarı ise 20.000 TL’dir. Bu destekler farklı proje desteklerinde değişebilmektedir. Ayrıntılar için KOSGEB ‘in resmî sitesini ziyaret edebilir ya da KOSGEB uzmanlarıyla görüşüp ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

KOSGEB Nitelikli Eleman Destekleri

Günümüzün en büyük sorunlarından biri de işsizliktir. Özellikle üniversite mezunlarının işsizlik oranı oldukça yüksektir. Üniversite mezunlarına istihdam sağlamak amacıyla KOSGEB nitelikli eleman destekleri vermektedir. Bu desteklerden faydalanabilmek için öncelikle KOSGEB’e işyeri kaydınızı yaptırmanız gerekmektedir. Bu kaydı KOSGEB’in resmî sitesinde yaptırabilirsiniz. Yeni kurmakta olduğunuz işletmenin veya var olan işletmenizin KOBİ niteliğinin olup olmadığını belirlemek için KOBİ beyannamesi doldurmanız gerekmektedir. Doldurmuş olduğunuz beyanname KOSGEB uzmanları tarafından kontrol edilecektir ve bu kontrollere göre size geri dönüş yapılır.

Kaydınız tamamlandıktan sonra hayata geçirecek olduğunuz planların, üniversite öğrencilerine verebileceğiniz desteğin uygun olup olmadığını ya da hangi desteklerden faydalanabileceğinizi KOSGEB uzmanlarıyla görüşerek öğrenebilirsiniz. Ekonomik anlamda destek alarak üniversiteden yeni mezun olan öğrencilerin iş hayatına atılmalarına destek olurken bir yandan da nitelikli eleman çalıştırarak şirketinizin kalitesini arttırmanız mümkündür. KOSGEB ile birçok destek programından faydalanarak şirketinizi ileriye taşıyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git