KOSGEB Teşvik Kredileri Listesi

KOSGEB Teşvik Kredileri Listesi
23 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 141 kez okundu.

2017 yılında verdiği hibe kredilerle birçok küçük ve orta ölçekli işletmenin gelişimine destek olan KOSGEB 2018 yılında da çeşitli sektörleri desteklemekte ve bu alanda faaliyet gösteren işletmelere hibe krediler vermektedir. 2018 yılında verilecek Kosgeb teşvik kredileri listesi hakkında bilgi sahibi olmak isteyen yazımızın devamında destek verilecek sektörler ve başvuru şartları hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirler.

Yerli üretime destek olunması ve giderek artan işsizlik oranlarına önlem almak amacıyla çeşitli şehirlerde istihdam alanları yaratılması amacıyla küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişimi için kredi desteği veren KOSGEB, verdiği eğitimlerle de destek programlarına katkıda bulunarak verimli işletmeler yaratılmasına katkıda bulunmaktadır. Kosgeb 50 bin lira hibe kredi ve 100 bin lira faizsiz kredi olanağı sunduğu sektörleri her yıl başında ülke ihtiyaçlarına göre değerlendirerek açıklamaktadır.

KOSGEB Tarafından Desteklenen Sektörler

Kosgeb teşvik kredileri listesi arasında hibe kredileri alma oranı yüksek olan KOSGEB tarafından desteklenen sektörler aşağıdaki gibidir.

 • İmalat
 • Madencilik ve taş ocağı
 • Elektrik, gaz, buhar, iklimlendirme ürünleri ve dağıtımı
 • Kanalizasyon ve atık yönetimi iyileştirme
 • İnşaat
 • Toptan ve perakende ticaret
 • Motorlu taşıtların bakım ve onarımı
 • Ulaştırma ve depolama
 • Konaklama ve yiyecek hizmetleri
 • Bilgi ve iletişim
 • Mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler
 • İdari ve destek hizmetleri
 • Kültür, sanat, eğlence, spor

Destek verdiği sektörler istihdam yaratma oranına ve bölgelerin ihtiyacına göre belirlenen KOSGEB verdiği krediler kapsamında, başvuru yapacak kişilerden projelerinin detaylı anlatımlarının bulunduğu bir proje dosyası isteyerek, söz konusu projenin desteklediği sektörlerden birinde faaliyet gösterip göstermeyeceğini belirlemektedir.

KOSGEB Hibe Kredi Avantajından Yararlanmak İçin Yapılması Gerekenler

KOSGEB tarafından sağlanan hibe kredi avantajlarından faydalanmak isteyenler öncelikle KOSGEB internet veri tabanına kayıt yapmalıdırlar. İkamet ettikleri bölgede bulunan KOSGEB hizmet müdürlüğüne internet kayıtları esnasında aldıkları belgeyle birlikte giderek asıl kayıt işlemini gerçekleştirmelerinin ardından KOSGEB tarafından verilen uygulamalı eğitim programlarına katılmaya hak kazanırlar. Bu programı başarıyla bitirdikten ve bitirme belgelerini aldıktan sonra faaliyet gösterecekleri sektörü belirleyerek yapmak istedikleri işle ilgili bir proje hazırlamaları gerekmektedir. Kosgeb projesi faaliyet gösterilecek bölge, sektör ve istihdam edilecek kişi sayısı gibi birçok bilgiyi içerir nitelikte olmalıdır. Ardından yararlanmak istedikleri KOSGEB destek projesini seçerek, proje dosyalarıyla birlik kayıt yaptırabilirler.

Kosgeb teşvik kredileri listesi özellikle imalat sektöründe verdiği desteklerle ön plana çıkmaktadır. Yerli üretimi desteklemek amacıyla gıda imalatı, tekstil ürünleri imalatı, tütün ürünleri imalatı, kağıt ve kağıt ürünleri imalatı, ağaç ürünleri imalatı gibi birçok alanda KOSGEB kredilerinden faydalanmak mümkündür. Ayrıca kentsel dönüşüm projelerinin artış göstermesinin etkisiyle ve birçok insana iş olanağı yaratması sebebiyle KOSGEB tarafından en çok destek kredisi verilen diğer bir sektör de inşaattır. Bu alanda proje geliştirmek isteyenler KOSGEB destek kredilerinden faydalanabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git