Kredi Kartının Asgari Ödemesini Yapmak Kredi Notunu Düşürür Mü? - Kredi Merkez

Kredi Kartının Asgari Ödemesini Yapmak Kredi Notunu Düşürür Mü?

İnsan doğası gereği tüketime endeksli olan bir canlı. O yüzden de hem beslenme, hem barınma, hem de diğer yaşam gereksinimlerini karşılayabilmek için alışverişler yapıyor. Bir de bunun dışında kendi zevkleri için yaptığı alışverişler oluyor. Sinemaya gitmek, bowling oynamak gibi. Tüm bunlar için ise bazen nakit para kullanırken, bazen de kredi kartını tercih edebiliyor.
Kredi kartlarının son yıllarda bankalar arasında yaşanan rekabet koşullarından dolayı çok kolay bir biçimde alınabilmesinden dolayı da insanlar ceplerinde nakit olmadan diledikleri gibi kredi kartlarını kullanabildiklerinden kredi kartlarına yüklenebiliyorlar ama kimi zaman kredi kartlarını öylesine düşünmeden kullanabiliyor ki, bu da ancak asgari tutar ödemelerine neden oluyor.
Lakin hemen herkes asgari tutar ödemesi yaptığında ister istemez kredi notu düşer mi diye merak ediyor. Zira yasal mevzuatlar gereği eğer kişiler 3 defa üst üste sadece asgari tutarını öder, tam ödeme yapmaz ise o karttan nakit avans çekmelerine yasak geliyor.
Ama korkulanın aksine kişinin kredi kartının sadece asgari ödemesini yapması kredi notunu düşürmüyor. Sadece zamanında belirlenen limiti ödemesi ve geciktirmemesi gerekiyor. Eğer kişinin kredi kartının asgari ödemesi 247.5 ise bunu tam olarak böyle değil de 250 TL veya 248 TL gibi bir üst rakama ödeyerek ödemesi ise her zaman için kişinin kendisinin lehine olan bir durum yeter ki ödemeyi tam zamanında yapsın.
Eğer kişi kredi kartı ödemelerine asgari tutar bile olsa devam ederse ve bunu tam zamanında yaparsa herhangi bir sorun oluşmuyor.

Kredi Notu Hangi Hallerde Düşer?

Kredi notu düşmesine ve düşük olmasına neden olan temel unsurlar nelerdir diye düşünenler için bir listeleme yapılacak olursa :

 • Kişinin kredi kartlarının varsa kredilerinin ödemelerini zamanında yapmaması
 • Kredi kartı ve/veya kredisinin ödemesi gereken asgari ödemesini gerçekleştirmemesi
 • Kişinin kredi kartı limitinin mevcut ekonomik gücünün üstünde olması
 • Ekonomik gücü yeterli olmadığı halde çok sayıda kredi kartı, kredi vb. olguların olması
 • Aynı anda birden fazla ödeme içine girmesi ve ekonomik gücünün buna yetmemesi.
 • Ayrıca kişinin bankasında esnek hesabı varsa ve bu esnek hesabına düzenli ödemeler yapmaz ise

 
Yukarıda belirtilen durumlara uyulmadığında kredi notu düşebilmektedir.

Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kredi kartı kullananların bilmesi gereken temel hususlar şunlardır:

 • Kredi kartının asgari ödemesi zamanı geldiğinde mutlaka yapılmalıdır.
 • Asgari ödemenin altında ödememe yapılmamasına özen gösterilmelidir.
 • Olabildiğince asgari ödemenin üstünde ödeme yapılmasına özen gösterilmelidir.
 • Kredi kartına endeksli bir yaşam sürülmemeli ve gerekli oldukça kredi kartları kullanılmalıdır.
 • Kredi kartlarında mümkün olduğunca taksitlendirme olayından uzak durulmalı ve eğer taksit yapılıyor ise olabildiğine az sayıda ve gerçekten ihtiyaç varsa taksitlendirme olayına gidilmelidir. Çünkü taksitlendirme işlemleri sırasında otomatik olarak ekstra bir faiz işlemektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git