Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? - Kredi Merkez

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Günümüzde kredi kartı kullanımı çok yaygın olmakla beraber kimi zaman hayat kurtarsa da kimi zaman başımıza bela olabilir. Hiç kredi kartı kullanmamak veya çok fazla, çeşit çeşit bankalardan kredi kartı kullanmakta doğru değildir. En doğrusu kredi kartı sahibi olup sadece acil ihtiyaçlarınızda kullanmanız. Gelelim kullandığımız kredi kartlarının ödemesine. Kredi kartı ödemesi yaparken birçok zorlukla karşılaşılabilir ve planladığımız gibi ödeyemeyebiliriz. Bu durumda bankaların bir nevi tedbir amaçlı uyguladıkları kredi notunuzu düşürebilir. Peki, kredi notunuzun düşmesi durumunda ne yapmalısınız? Bu yazımızda size kredi notunuzun nasıl yükseltileceği hakkında bilgi vereceğiz.


Kredi Notumuzu Nasıl Yükseltiriz


​​​​​Öncelikle ilk yapmanız gereken var olan borcunuzu yapılandırmanız. Yani taksitlendirmeniz. Bu yapılandırma işlemini ilgili bankanızla görüşerek aylık gelirinize göre yapılandırabilirsiniz. İnanın bankalar bu hususta gereken yardımı fazlasıyla yapıyor. Çünkü bir bankanın müşterilerinin kredi notunun düşmesi, yatırımcıların ve diğer müşterilerin o bankaya olan güvenini zedeler. Bu yüzden bankalar sizin ödeme yapmanız için gerek bütün kolaylığı sağlayacaktır.


Eğer birden fazla bankaya borcunuz varsa bu borçlarınızı tek bir bankada toplamak sizin için daha avantajlı olabilir. Bu sayede tek bir ödeme günü olur ve taksitlendirmenizi yapmanız kolaylaşır.


Yapılandırdığınız borcunuzu sakın geciktirmeyin bir günlük bir gecikme sizin kredi notunuzu beklenmeyecek kadar düşürebilir. Bu yüzden de bankanız ile görüşerek ödeme tarihiniz ile gelir tarihinizi aynı güne denk getirmelisiniz. Hem sizin ödeminizi de kolaylaştıracak hem borcunuza gecikme faizi eklenmeyecek hem de kredi notunuzun daha da düşmesini engelleyecektir.


Kredi Borcunuzu Kapattıktan Sonra Ne Yapmalısınız


Borçlarınızı kapatmanız kredi notunuzu tekrar yükseltmenizde tek başına yeterli değil maalesef. Kredi notunuzu tekrar yükseltebilmek ve uygun kredi imkanlarından tekrar faydalanmak için bankaların güvenini kazanmanız gerek. Bunun da birçok yolu var. Gelin beraber bu yolları da inceleyelim.


Tekrar Kredi Kartı Alın


Düşük limitlide olsa bir kredi kartı almanız ve bu kredi kartından aktif harcama yapıp aktif bir şekilde de ödemeniz kredi notunuzun yükselmesine yardımcı olacaktır. İlk başta birçok banka size kredi vermeye yanaşmayabilir. Bunun içinde maaşınızı aldığınız bankayı göz önünde bulundurabilirsiniz. Herhangi bir banka kredi vermese de maaş aldığınız banka ödeme yapmadığınız halinde maaşınızdan kesinti yaparak borcunuzu alacaktır. Bu teminatla da size kredi verebilir.


Otomatik Ödeme Talimatı ile Kredi Kartınızı Aktifleştirin


Kullandığınız kredi kartı ile herhangi bir ödeme talimatı vermeniz bankada aktifliğinizi tekrar artıracak ve bankanın size olan güvenini artıracaktır. Bu yöntem diğer yöntemler kadar kredi notunuzu etkilemese de bankaların size tekrar kredi kartı vermesini kolaylaştıracaktır.


Banka Hesabı Açtırın


Her ne kadar bankalar kredi notu düşük müşterilere kredi veya kredi kartı vermemek hususunda fazla inatçı olmasalar da yine de bankaların kredi vermeyeceklerini de göz önünde bulundurursak, yapmanız gereken banka hesabı açtırmak. Bir banka hesabı açtırdığınız zaman düzenli olarak para yatırma ve çekme işlemleri yaparak, faturalarınızı bu hesap kartından ödeyerek notunuzu yükseltebilir ve birkaç ay sonunda bankanızdan düşük limitli bir kredi kartı talep edebilirsiniz. Talep ettiğiniz bu kredi kartını da ödemesini düzenli yaparak ve aktif bir şekilde kullanarak yine birkaç ay sonra limit yükseltme talebinde bulunabilirsiniz. Uzun bir sürece yayılmasına rağmen etkili bir yöntemdir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git