Kredi Sicili Borç Ödendikten Sonra Ne Zaman Düzelir? - Kredi Merkez

Kredi Sicili Borç Ödendikten Sonra Ne Zaman Düzelir?

Bankalara mevcut borçlarını temizleyen kişiler, kredi sicili borç ödendikten sonra ne zaman düzelir sorusuna yanıt alarak yeniden bankaların kendilerine sunacağı kredi kartı ve kredi gibi ürünlerinden faydalanmak istemektedir. Geçmişte yapmış oldukları kredi kartı veya kredi kullanımından doğan borçlarını zamanında ödemedikleri için yasal takibe düşmeleri nedeniyle KKB kayıtlarına negatif kayıt açılması, bankalara yapılan kredi ve kredi kartı başvurularının olumsuz neticelenmesine yol açmaktadır. Kişinin kredi notuna da etkileyen bu durum, borçlar tamamen kapatılmadan düzelme durumuna gelmediği gibi borçlar kapandıktan 5 sene sonrasında olumsuz kayıt tamamen silinmektedir. Borçların tamamen kapatılması sonrasında küçük limitli kredi kartı kullanımı ve düzenli borç ödenmesi ile kredi notu yükseltilebilse bile KKB’de yer alan negatif kayıt silinmeyebilmektedir. Bu olumsuzluk kredi başvurularının olumsuzlukla sonuçlanmasına yol açacaktır. Bu kaydın borç kapandıktan 5 sene sonrasında silinmemiş olduğu durumlarda yapmanız gereken bir takım işlemler bulunmaktadır.

Kredi Sicilini Öğrenerek Kaydınızı Kontrol Edin

Bankalara gerçekleştirdiğiniz kredi ve kredi kartı başvurularında olumsuz cevap almanız, kredi sicilinizde negatif bir kayıt açılmış olduğunun göstergesidir. Kredi sicilinizi öğrenebilmek için Merkez Bankası’na dilekçe yazarak kredi sicili sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Son 5 yıl içerisinde takibe düşmüş borçlarınız vereceğiniz dilekçe sonucunda verilen cevapta yer alacak olup kredi sicilinizi kontrol ederek başvurularınızın olumsuz gerçekleşmesinin nedenini öğrenebilir, kapattığınız borçların listede görünüp görünmediğini teyit edebilirsiniz.

Borç Kapatıldığı Halde Yasal Takip Görünürse Ne Yapmak Gerekir?

Kredi sicilinize negatif durumları işlemek için vakit kaybetmeyen bankalar, aynı hassasiyeti borcunuzu kapattığınızı bildirmek için göstermemektedir. Bazı bankalar bu hassasiyeti göstererek borcunuzu ödediğinizi KKB kaydına işlese de aksi durumlar yaşanabilmekte, yaşanan bu ihmalkarlıklar bankalara olan başvurularınızın olumsuz sonuçlanmasına neden olabilmektedir. Merkez Bankası aracılığı ile edinilen kredi sicilinde kapatmış olduğunuz bir borcun görünmesi halinde Merkez Bankası KKB güncelleme işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Borcunu kapattığınız bankadan alacağınız borcu yoktur yazısı ile Merkez Bankası’na başvuruda bulunarak kredi sicilinizde görünen borcu sildirebilirsiniz. Kayıtların 5 yıl süre ile kapanacağı unutulmamalı, 6 ay içerisinde siciliniz düzelse de sicilinizin tamamen temizlenmesi için borcunuzu kapattıktan sonra 5 yıl daha beklemeniz gerekmektedir.

Kredi Sicili Temizlendikten Sonra Takip Edilmesi Gereken Yollar

Kredi sicilinizi temizlemiş olmanız bankalara gerçekleştireceğiniz kredi başvurularının her zaman olumlu sonuçlanacağı anlamına gelmez. Bankalar size kredi verirken kredi notunuza ve gelir durumunuza bakarak karar vermektedir. Kredi notunuzu düzeltmek için;

  • Düşük limitli bir kredi kartı edinerek her ay düzenli borcunu ödemelisiniz.
  • Bankalarda hesap açarak açtığınız hesaba para yatırmalısınız.
  • Bankalardan düşük miktarda kredi kullanarak geri ödemesini düzenli olarak geri ödemelisiniz.

İzleyeceğiniz bu 3 adımlı yöntem ile borcunuzu ödedikten 6 ay sonrasında kredi sicilinizde düzelme elde edebilirsiniz. Sonrasında kredi notunuzu da yükselterek bankalara sonraki kredi başvurularınızda olumlu cevap alabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git