Kredi ve Kredi Kartı Borcu 72 Ay Yapılandırma - Kredi Merkez

Kredi ve Kredi Kartı Borcu 72 Ay Yapılandırma

Kredi ve kredi kartı kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Bununla birlikte bankalara borçlanan ve kullanılan kredi ve kredi kartlarının borçları zamanında ödenememektedir. Gerek bireysel ihtiyaçlar gerekse zorunlu ihtiyaçlar sonucu neredeyse herkesin en az bir adet kredi kartı bulunmaktadır. Ancak yaşanılan maddi sıkıntılar ve işsizlik gibi durumlar sonucunda borçların ödemesi gerçekleştirilememektedir. Bu konuda ümitsizliğe kapılmaya gerek yokturdur. Bankalar bu noktada müşterilerine yapılandırma desteği sunmaktadırlar. Ödemekte zorlandığınız kredi kartının veya kredinin borcunun yapılandırılması durumunda daha az miktarlarda ödeme yaparak bu borçları temizleyebilir ve olumsuz durumdan kurtulabilirsiniz.

 

Yapılandırma ya da taksitlendirme işlemin de devlet tarafından çıkarılan kanunen bankalar kredi ve kredi kartı borcu 72 ay yapılandırma işlemi uygulamaktadırlar. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından düzenlenen kanuna göre bankalar birliğince de belirtilen şartları sağlayan ve gerekli düzenlemeleri sağlayabilen kişiler kredi ve kredi kartı borcunda 72 aya kadar bir yapılandırma yapabilmeleri söz konusudur. Bu hususta uygulanacak olan faiz oranı ise tamamen bankalara bırakılmıştır. Ödeme yapılacak olan borç miktarına faiz işlemi uygulanarak borcun yapılandırılmasını sağlanmaktadır. Örneğin 600 liralık bir borcun 12 aylık yapılandırma sonucu geri ödemesi 700 lira olabilmektedir.

 

Bankaların uyguladığı faiz oranı artan yapılandırma ayı ile de doğru orantılı artmaktadır. Yani yapılandırma yaparken ödeme için artırılan ay sürecine dikkat edilmelidir. Aksi takdirde mevcut borcunuzun %50’lik bir kesimine denk gelen geri ödeme sürecinde kendinizi bulabilirsiniz. Yapılandırma işlemi ödeme konusunda zorluk yaşayan müşteriler için bir kurtuluş kapısı olsa da yanında getirdiği yapılandırma faiz oranı gibi faktörlerde göz önünde bulundurulmalı ve buna uygun işlem sürecine girilmelidir.

 

Kimler 72 Aylık Yapılandırmadan Faydalanabilir?

 

72 aya varan yapılandırma büyük kolaylık sağlasa da herkes bu yapılandırma seçeneğinden faydalanamamaktadır. Bunun için birkaç önemli husus bulunmaktadır. Öncelikle kişinin borcunun avukatlık yada icralık olmaması gerekmektedir. Bununla birlikte kişinin yapılandırmak istediği kredi ve kredi kartı borcunun bankalar arası takip sürecine girmemiş olması gerekmektedir. Aksi takdirde bankalar tarafından sağlanan bu yapılandırma seçeneğinden faydalanamamaktadırlar. Gereken şartları taşıyan müşteriler ilgili bankalarıyla iletişime geçerek bu hizmetten faydalanabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git