Memur En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir? - Kredi Merkez

Memur En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Düzenli olarak devlet tarafından maaşı ödenen kişilerin, memurların, ekonomik açından en çok merak ettiği soruların başında bir memur en fazla ne kadar kredi çekebilir gelmektedir. Bir memurun talep edebileceği kredi miktarının en büyük belirleyicisi, kredi notu olmaktadır. Kredi notuna göre değişkenlik gösteren kredi tutarında, bankalar tarafından dikkat edilen diğer durum da, kredi talep eden memurun aylık geliri olmaktadır. Ödenebilir aylık miktar olarak bankalar, kredi talebinde bulunan memur gelirinin yüzde 50’sini baz almaktadırlar. Bu yöntem ise genel olarak bütün bankalar tarafından uygulanmaktadır. Örnek vermek gerekirse; bir memurun aylık geliri 3000 TL olduğunda, ödemesini yapacak olduğu kredinin aylık taksiti de en fazla 1500 TL olacaktır.

Bir kamu çalışanının bankadan ne kadar kredi kullanabileceğinin en önemli ölçütü, memurun aylık gelirinin, kullanılacak kredinin aylık taksitine oranlanmasıyla belirlenmektedir. Ancak bankaların özel günlerde ya da bazı dönemlerde uyguladığı kampanyalar sonucu, bir memurun aylık geliri üzerinden 11 ila 15 katı arasında da üst limit belirlenerek kredi kullanma imkanı sunulabilmektedir.

Bir Memurun Kredi Kullanma Koşulları

Bir memurun sorunsuz bir biçimde kredi kullanabilmesi için bankaların istediği bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Bunlar;

  • Krediyi kullanacak kamu çalışanının yasal bir kısatlamaya ya da idari bir takibe sahip olmaması,
  • Resmi kayıtlarda kamu çalışanı olarak görülmesi ve bunun ispat edilmesi,
  • Konut kredisi talepleri haricinde, başvuru yapan memurun kredi vadesi talebinin 48 aydan fazla olmaması,
  • Ödeme planı yapılan kredide, ödemeyi yapacak memurun aylık gelirinin yarısından fazlasının kesilmemesi,
  • Kredi çekimi sırasında ipotek gösterileceği bir durum oluşursa, kredi ödemesi yapacak kişinin varsa eşinin de yazılı olarak onayının bankaya sunulması, şeklindedir.

Bu şartların sağlanması durumunda; kamu çalışanının ikamet belgesini, memurun aylık geliri belgesi, konut kredisi kullanılacaksa konutun tapu çıktısını, taşıt kredi kullanılmak istendiğinde de ruhsat çıktısını,ek geliri olan kamu çalışanın ek gelirini ispatlayan belgesini kredinin kullanılacağı bankaya verilmesi ve kredi onay sürecinin başlatılması gerekmektedir.

Memur Kredisinde Bankaların Uyguladığı Masraflar

Bir bankaya memur kredisi için başvuru yapıldıktan sonra çıkan masrafların, diğer kredi taleplerinde uygulanan masraflardan pek de farkı yoktur. Yine d ödenecek masrafları listelemek gerekirse;

  1. Kredi kullanımında zorunlu tutulan sigorta masrafları, alınan ödemelerden ilkidir. Bunlar içinde hayat sigortası, kaza sigortası ya da bireysel sigorta uygulaması yer alabilir.
  2. Konut kredisi çekilmek istendiğinde ya da ipotekli gayrimenkul kredilerinde ekspertize ve ipotek masraflarına ihtiyaç duyulmaktadır. Çıkan tutarlar yine kamu çalışanının talep ettiği kredinin üzerine konulmaktadır.

Tüm bunlar haricinde, dosya masrafı da çıkan masraflardan bir tanesiydi. Ancak bankalar üzerinde yapılan son düzenlemeler neticesinde, dosya masraf ücretinin alınmaması kararı çıkmıştır. Çekilecek kredi de masra tablosunun incelenmesi sırasında, dosya masrafı olarak herhangi bir kesintinin olmadığına emin olunmasında yarar vardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git