Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama

Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama
20 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 144 kez okundu.

Tüketicinin yaşadığı finansal sıkışıklıklarda devreye giren bankalar, yeni müşterileri hakkında bilgi edinirken merkez bankası kredi notu sorgulama sisteminden destek alırlar. Kredi notu; müşterinin bankalarla yaptığı her işlemde kazandıkları olumlu ya da olumsuz verilerin toplandığı sistemin adıdır.

Kredi kartı borcundan kredi alımına, başvurudan ödeme detayına kadar her şeyin gözler önüne serilmesini sağlayan not, bugün sadece bankalar tarafından değil taksitli alışveriş yapılacak kurumsal adresler tarafından da sorgulanır.

Kredi Notu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Merkez Bankası tarafından çalıştırılan büroda, tüketicilerin her türlü bankacılık işlemi kayıt altına alınır. Her başvuru için belli bir miktar ücret ödeyen bankalar istedikleri müşterileri hakkında “Kredi notu sorgulama” yaptırabilirler. Tüketiciler kredi ya da kredi kartı başvurusundan önce kendi notlarını sorgulayarak sonuç hakkında fikir edinebilirler. Ülkemizde finans ve bankacılık sektörünün dikkate aldığı kredi notu ortalaması 0-1900 aralığındadır. Kredi notunun sektöre sağladığı en önemli fayda, risklerin önceden tespit edilebilmesidir. Ülkemizde geçerli olan sisteme göre;

  • 0-799 arası not en riskli,
  • 800-1299 arası not riskli,
  • 1300-1499 arası not az riskli,
  • 1500-1699 arası not iyi ve
  • 1700-1900 arası not çok iyi olarak değerlendirilir.

Kredi notunu etkileyen başlıklar arasında ilk sırayı %30’la kredi kartı ödeme alışkanlıkları alır. Ortalama, %25’le mevcut hesap ve borç durumunu dikkate alırken, müşterinin yeni kredi arayışı nota %20 oranında yansır. Geciken ya da yapılandırılmış kredi ya da kredi kartı ödemeleri kredi notu için belirleyici öneme sahiptir. Kullandırdıkları krediyi anlaştıkları şekilde tahsil etmek isteyen bankalar, riskli adaylara uygun faiz ve vadelerde kredi vermek konusunda son derece titiz ve seçici davranırlar.

Kredi Kayıt Bürosu Ne İş Yapar?

Kredi notu sisteminin doğru bir şekilde çalışmasını ve ihtiyaç halinde bankalara referans olmasını sağlayan kurum KKB olarak bilinen Kredi Kayıt Bürosudur. Merkez Bankası ile bağlantılı olan kurum TC kimlik numarası yardımıyla kişilerin en güncel kayıtlarına ulaşır ve not bilgilerini kredi vermek isteyen kurumla paylaşarak karar vermesinde yardımcı bir unsur oluşturur.

Merkez Bankası sisteminde verilerin korunma süresi 5 yıldır. 2015 yılında alınan bir krediye ait her türlü veri 2020 yılına kadar sistemde kalacak ve gelecek finansal taleplerinizde ödeme alışkanlıklarınız önünüze kimi zaman bir engel olarak çıkacaktır. Kredi yüzünden kara listeye giren bir kişinin sicilinin temizlenmesi için en az 5 yıl boyunca ödemelerini düzenli yapma zorunluluğu bulunur.

Hukuki sürece girmiş, haciz yemiş ya da idari takibe alınmış kişilerin borçlarını tamamen kapatmaları halinde ilgili banka KKB’ye yazı yazarak borcun tamamen ödendiğini belirtir. Bu aşamadan sonra kişi Kara Listeden çıkar ve temiz bir sicile sahip olur. Kredi almayı düşünenler başvuru işleminden önce online hizmet veren kredi danışma merkezlerine girerek sicilleri hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git