Merkez Bankası Sicil Affı Sorgulama - Kredi Merkez

Merkez Bankası Sicil Affı Sorgulama

Kredi kartı kullanımı ve kredi kullanımı sonucunda verilen ödeme teminatının yerine getirilmemesi sonucu bankalar tarafından kredi notunuz düşürülmektedir. Bu düşüş kredi risk analizine göre sıfıra indiğinde ise Bankalar Birliği kararınca kredi kullanımı riskli kişiler listesine girersiniz. Halk arasında bu duruma kara listeye girmekte denilmektedir. Kara liste adı verilen listeler merkez bankası tarafından oluşturulmuş ve diğer bankaların erişimine açık olan bir veri tabanı sistemleri bütünüdür.

 

Merkez bankası sicil affı sorgulama işlemi ile ilgili olarak beş yıl boyunca bu listeler hiçbir şekilde silinmemektedir. Ancak Devlet Merkez Bankası Tarafından bu listelerin temizlenmesi ve kişilerin borçlarının ödemelerini sağlamaları şartıyla bu kara listelerden silinirler. Kara listelerden silinen kişiler tekrar kredi kullanabilir anlamına gelmemekle beraber bankalar bu durumlarda kendi kurumsal kredi risk analistleri tarafından bu konuda düzenleme yapabilmededirler. Kredi kullanımı için başvuru yapan kişiler aftan faydalanmış olsa dahi bu bankaların kendi içlerinde ki sözleşmeleri dâhilinde ve inisiyatifinde olabilmektedir.

 

Kimler Kara Listede Olabilir?

 

  • Karşılıksız çek veya senet verenler
  • Kredi kullanımı sonucu yasal ödeme sürecinde ödeme yapmayanlar
  • Kredi kartı kullanımı sonucu yatırılması gereken borcun yasal süreç içerisinde ödeme işlemini gerçekleştirmeyenler

 

Bankalar ile yapılan sözleşmelere uyumsuzluğu ve ödeme süreçlerini yerine getirmeyen kişiler kara listeye girebilmektedirler. Bu olumsuzluktan muzdarip olmamak için ödeme süreçlerinin düzenli bir şekilde takip edilmesi ve gerekli ödemelerin zamanında yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde bankalar hakkınız da merkez bankasına bildiride bulunarak hakkınızda işlem yapılmasını sağlamaktadır. Bu işlemler sonucu kredi notunuzun düşürülmesi ve bankalar tarafından kredi kartı kullanımı ve kredi kullanımınızı engelleyici olan kara listeye verilerinizin yazılmasını sağlayabilmektedirler.

 

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

 

Kredi sicilinizin temizlenmesi için öncelikle kredi notunuzun normal seviyelerde olması gerekmektedir. Bunu da ödemelerinizi düzenli yaparak sağlayabilirsiniz. Ama en iyi yöntemi ödemelerinizi geciktirmeden düzenli ödeme yaparak kredi sicilinizin etkilenmemesini sağlamaktır. Bu sayede hem kredi notunuz yüksek kalacak hem de kredi siciliniz etkilenmeyecektir. Aksi takdirde kredi sicilinizde bozulma sizlere kredi ve kredi kartı süreçlerinde bankalar tarafından olumsuz değerlendirilmenize neden olacaktır. Bu nedenle düzenli ödeme sağlamak sizler için daha iyi bir kredi notu değerlendirmesi sağlayacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git