Muhtar Maaşına Kredi - Kredi Merkez

Muhtar Maaşına Kredi

Muhtar maaşından başka herhangi bir geliri olmayan mahalle muhtarları, muhtar maaşına kredi çekilebilecek bankaları merak etmektedir. Muhtar maaşından başka herhangi bir gelirlerinin olmaması ve muhtarlık için belirli bir süre görevde kalınması bankalara kredi başvuru yapmalarını engellemektedir. Bankaların kredi başvurularında düzenli geliri olan başvuru sahiplerine verdiği kredilerden muhtarlarda kredi sicillerine bağlı olarak faydalanabilmektedir. Müşteri sayısını artırmak amacıyla kamu bankaları ve özel bankalar, muhtarlara ihtiyaç kredilerinden faydalanma fırsatı tanımaktadır.

Muhtar Maaşı Ne Kadar Oldu?

Bankalardan kredi kullanabilmek için belirleyici etmenlerden ilki, başvuru sahibinin düzenli bir gelirinin olmasıdır. Düzenli bir geliri olan adaylardan bankalar ikinci olarak aylık gelirin ne kadar olduğunu kontrol etmektedirler. Aylık gelir aynı zamanda kredi limitini de belirleyen temel etkendir. Geçmiş dönemlerde muhtar maaşları düşük iken son zamanlarda yapılan iyileştirmeler ile muhtar maaşlarında önemli artış yaşanmıştır. Her yıl olduğu gibi 2018 yılında da muhtar maaşları zamlanmış, muhtar maaşları son durum 2018 yılı için brüt 1.575,52 TL, net olarak ise 1.563,57 TL’ye yükseltilmiştir. Ayrıca muhtarların Sosyal Güvenlik Kurumu primlerinin devlet tarafından karşılanmasına karar verilmiştir.

Muhtarlara İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Bireysel kredi kapsamında bankalar tarafından verilen kredilerden muhtarlar en kolay ihtiyaç kredilerinden faydalanabilmektedir. 48 aya kadar vade ile verilen ihtiyaç kredilerinden muhtarların dikkat etmesi husus, kredi geri ödemesinin muhtarlık görev süresi içerisinde geri ödenmesidir. Bankalar tarafından muhtarlara sunulan uygun faiz oranlı ihtiyaç kredileri aşağıda listelenmiştir.

  • Ziraat Bankası: Maaşlarına aldıkları banka olan Ziraat Bankası’ndan muhtarlar yüzde 1,63 oran ile tüketici kredisi kullanabilmektedir.
  • Halkbank: Kamu çalışanlarına özel yüzde 1,67 faiz oranlı ihtiyaç kredisinden muhtarlar da faydalanabilmektedir.
  • Vakıfbank: Yaklaşan bayram nedeni muhtarlar, Vakıfbank’tan verilen yüzde 1,75 faizli Bayram Kredisi’ne başvuruda bulunabilirler.
  • İş Bankası: İş Bankası, muhtarların yüzde 1,69 faiz oranı ile verilen Geleneksel Bayram Kredisi başvurularını kabul etmektedir.

Muhtarlara Taşıt Kredisi Veren Bankalar

Muhtarlık dönemi içerisinde geri ödemek kaydı ile muhtarlar aşağıdaki bankalardan belirtilen faiz oranları ile taşıt kredisi kullanabilmektedir.

  • Ziraat Bankası: Yüzde 1,65 faiz oranı ile verilmektedir.
  • Halkbank: Yüzde 1,60 faiz oranı ile verilmektedir.
  • Vakıfbank: Yüzde 1,89 faiz oranı ile verilmektedir.
  • İş Bankası: Yüzde 1,63 faiz oranı ile verilmektedir.

Muhtarlara Konut Kredisi Veren Bankalar

Konut kredisi uzun vadeli bir kredi türü olduğu için özel bankalardan muhtarlar konut kredisi alamamaktadır. Maaşlarını aldıkları bankadan ve kamu bankalarından yapacakları konut kredisi başvuruları için ilave gelir göstermeleri halinde konut kredisi kullanabileceklerdir.

Muhtar Maaşları Hangi Bankaya Yatırılmaktadır?

16.12.1987 tarihli ve 19666 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Köy ve Mahalle Muhtarlarının Ödeneklerinin Ödeme Usulü, Köy ve Mahalle Muhtarları ve İhtiyar Heyetleri Tarafından Verilecek Resmi Evraklar İle Mahalle Muhtarlarının Harç Tahsilatının ve Paylarının Ödenmesi Biçimi Hakkında Yönetmelik kapsamında muhtar maaşlarının, Ziraat Bankası’na açtırılacak hesaplara yatırılması kararlaştırılmıştır. Muhtar maaşları 2018 yılında Ziraat Bankası’na yatırılmaya devam etmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git