Öğrenci Gss Borcu Sildirme - Kredi Merkez

Öğrenci Gss Borcu Sildirme

Gss borç ne demek? Önce bunun tanımını yapalım. Gss; genel sağlık sigortasının kısaltmasıdır. Vatandaşlar için sağlık güvencesidir. Ve yasayla zorunlu hale getirilmiştir. Küçük meblağlarla, bütün vatandaşları sağlık güvencesine bağlanmış oldu. Her çalışanın, her ay belli bir tutar, genel sağlık sigortası ödeneği ödemektedir. Çalışanların, çalıştığı şirket tarafından düzenli olarak ödemeler yapılıyor. Ödemelerin aksadığı veya gecikmelerin olması durumda, sağlık güvencesi kapsamında borç meydana çıkıyor. Gss ya borç çıkmasını engelleyecek birçok yöntem bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi; geliriniz belirlenen tutarın altındaysa gelir testi yaptırılması gerekiyor. Bu test kaymakamlıklar tarafından yapılıyor. O yüzden mutlaka başvurulması gerekiyor. Başvuru yapılmaması durumunda, genel sağlık sigortası borcu meydana çıkıyor.

Öğrenci gss borcu sildirme nasıl yapılır? Öncelikle öğrenci olduğunu ispatlamak gerekiyor. Okuduğu okuldan öğrenci belgesi alarak Sosyal güvenlik müdürlüklerine dilekçe verilerek, sildirme talebinde bulunabilir. Araştırma ve inceleme sonucu karar verilir. Borçlu çıkmalarının sebebi, öğrenci olduğunu bildirmemeleridir. Öğrenciliğin devam ettiği süre boyunca, her yıl öğrenci belgesini sosyal güvenlik kurumuma vermeniz durumda borçlu olmayacaksınız.

Kimler Gss Borçlarını Sildirebiliyor?

  • Yukarda değindiğimiz gibi, öğrenciliği devam ediyorsa, öğrenci belgesini sosyal güvenlik müdürlüklerine sunulması durumda silinecektir.
  • Erkekler öğrencilerde ise 25 yaş sınırı mevcuttur. Onlarda aynı şekilde öğrenci belgeleriyle, genel sağlık sigortası borçlarını sildirme başvurularını yapabilirler.

Genel sağlık sigortası, prim borcunuzun olup olmadığını internetten e-devlet üzerinden sorgulatarak takibini sağlayabilirsiniz. Hem çok daha kolay, hem de zamandan tasarruf etmiş olursunuz.  Gss borcu olup ödenmediği taktir de, ve 3 ayı aşan bir süre geçen durumlarda, hastanelerden yararlanma ve ilaç alma durumlarında, kendi cebinizden ödemeniz gerekecektir. Bir diğer olumsuz durum ise, icra ve haciz gelmesi durumudur. Ödenmediği taktir de adınıza haciz işlemi başlayacaktır. O yüzden fazla da geciktirmeden borçları kapatmak gerekir. Borçları taksitlendirme yoluyla da ödeme imkanı sağlıyor. Hastanelere gitmesek bile, sağlık güvencesinden hiç birini kullanmasak bile, genel sağlık güvencesi yaptırıp, ödemelerini yapma zorunluluğumuz olduğunu tekrar hatırlatalım. İhmal etmeyin. Borçlarınız var ise kontrol ettirip, çözüme yolu için başvurularınızı yapın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git