1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Öğrenciye Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Öğrenciye Faizsiz Kredi Veren Bankalar
18 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 44 kez okundu.

Ülkemizde faaliyet gösteren kamu bankaları ile özel bankalar, üniversite harçlığı, dil okulları aidatı, kurs eğitimi ve dershane ücreti gibi öğretim harcamaları için eğitim kredisi imkânı sağlamaktadır. Bu nedenle çeşitli sebeplerden dolayı eğitim öğretim alanlarındaki harcamalarınız için bankalara finansman başvurusunda bulunabilirsiniz. Peki, öğrenciye faizsiz kredi veren bankalar mevcut mu?

Öğrenciye Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Eğitim kredileri, bankaların ihtiyaç kredisi ürünlerine oranla daha fazla kritere dayandırılarak verilmektedir. Ayrıca geri ödeme koşulları ve çekilebilecek maksimum tutar miktarı da, diğer bireysel kredi türlerine göre tüketiciye dezavantaj oluşturabilir. Bu nedenle eğitim masraflarınızı belgelendiremeyeceğiniz bir gideriniz için öğrenciye kredi veren bankalara başvuruda bulunuyorsanız, şansınız çok düşük olacaktır. Böyle durumlarda ihtiyaç kredisi adı altında sunulan finansmanlara da müracaat edebilirsiniz…

Diğer yandan ülkemizde öğrenciye faizsiz kredi veren bankalar bulunmamaktadır. Çünkü Türkiye’deki tüm finans kurumları, kuruluş esasları ve faaliyetleri kapsamında kârlılığı ön planda tutmaktadır. Öğrenim kredisi olarak her yıl binlerce öğrenciye sunulan finansman türü bile çalışma politikaları gereğince belirli bir oranda faiz uygulaması ile geri ödenmektedir. Bu nedenle faizsiz öğrenci kredisi kapsamında sunulan tek finansman; KYK bursudur. Aslında her zaman daha fazla müşteriyle çalışmak isteğinde olan bankalar, bazı dönemlerde özel durumda olanlar için faizsiz kredi sunabiliyorlar. Ancak söz konusu olan kampanyalar nadir düzenlenmekte ve sadece kampanya koşullarını sağlayan tüketicilerin başvuruları kabul edilmektedir.

Öğrenci Eğitim Kredisi Şartları

Bankalar her ne kadar gelir elde etme amacıyla müşteri portföyünü genişletmek isteseler de, belirli belgelerin ibraz edilmesi karşılığında kredi kullandırmaktadırlar. Buna bağlı olarak bir amaca yönelik çekilen bireysel kredi türlerinden biri olan eğitim kredisi, sadece eğitim-öğretim alanlarındaki harcamaların ispatlanması koşuluyla kullandırılmaktadır.

Eğitim kredileri için genel olarak aranan bir diğer şart ise tüketicinin kredi notunun risksiz grupta yer alması gerekliliğidir. Finans kurum ve kuruluşları, kredi başvurusunda bulunan tüketicinin gelir durumunu inceledikten sonra direk olarak kredi notunu analiz etmektedirler. Kredi notu yüksek olan öğrencilerden kefil talep edilmeksizin, belgesiz kredi kullanmasına onay verilmektedir. Özellikle özel bankalar, öğrencilere uzun vadede ve düşük meblağlarda kredi kullandırma taraftarıdır.

Bir önceki yazımız olan Faizsiz Esnaf Kredisi Veren Bankalar başlıklı yazımızı okumanız sizin için faydalı olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git