Ölen Emeklinin Eşine Maaş Bağlanması İçin Gerekli Evraklar - Kredi Merkez

Ölen Emeklinin Eşine Maaş Bağlanması İçin Gerekli Evraklar

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından vefat eden kişinin yakınlarına bağlanan maaş bazı şartlar dahilinde eşine ya da çocuklarına verilebilmektedir. Bunun için vefat eden kişilerin resmi kurumlara başvuruda bulunması ve ölen emeklinin eşine maaş bağlanması için gerekli evraklar konusunda bilgi sahibi olması gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu prim ödemeleri eksiksiz tamamlanmış ve emekliliği hak etmiş kişilerin vefat etmeleri durumunda eşi ya da çocukları, kendilerine en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’na konuyla ilgili bir dilekçe yazarak gerekli evraklarla başvuruda bulunmaları halinde başvuruları değerlendirilerek, olumlu bulunması durumunda vefat eden yakınlarının emekli maaşını almaya başlayabilirler.

Başvuru Esnasında Gereken Evraklar

Vefat eden eşinin emekli maaşını almak isteyenler yazacakları dilekçede emekli maaşının kendilerine bağlanmasını istediklerini belirtmelidirler. Başvuru yapacak kişilerin ikametgah adresi ve TC kimlik numarasının da bulunması gereken dilekçenin yanı sıra yanlarında bulunması gereken ölen emeklinin eşine maaş bağlanması için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir:

  • Hastaneden alınacak ölüm belgesi
  • Veraset ilamının aslı ya da noter tarafından onaylanmış bir kopyası
  • E-devlet üzerinden alınabilecek veya bağlı olunan nüfus müdürlüğünden temin edilebilecek vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • Nüfus kayıt örneğine uygun bir şekilde doldurulan kimlik araştırma belgesi
  • Yakın zamanda çekilmiş üç adet vesikalık fotoğraf

Ölüm aylığı bağlanması için gerekli belgeler tamamlanarak başvuru yapılması durumunda 30 iş günü içinde sonuç açıklanır. Maaşa hak kazanılması durumunda dilekçe tarihinden itibaren geçen sürede biriken maaş toplu olarak ödenir.

Vefat eden kişinin BAĞKUR borçları bulunuyorsa, bu borçlar toplu olarak ödenerek emekli maaşı alınmaya başlanabilir. Vefat eden kişinin emekli maaşı hakkından hem eşi hem çocukları hem de anne ya da babası yararlanabilmektedir. Bunun için maaşı alacak kişinin eşi olması durumunda başvuruyu sadece onun yapması gerekmektedir.

Ölen Kişinin Emekli Maaşını Kimler Alabilir?

Vefat eden kişinin eşi dışında çocukları da bazı şartlara bağlı olarak emekli maaşını alabilmektedir. Erkek çocuklar öğrenci değilse 18, lise öğrencisiyle 20, yüksek öğretim öğrencisiyse 25 yaşına kadar emekli maaşından yararlanabilir. Kız çocukları ise evli olmaması, boşanmış olması ya da eşinin ölmüş olması durumunda anne ya da babasının emekli maaşından faydalanabilmektedir. Ölen kişinin anne ve babasının emekli maaşından faydalanabilmesi için ise aylık gelirlerinin asgari ücretin altında olması ve vefat eden kişinin evli olmaması ve çocuk sahibi olmaması gerekmektedir.

Ölen emeklinin eşine maaş bağlanması için gerekli evraklar ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesinden erişilebilecek olan tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi ile birlikte yapılan başvurular kısa süre içinde değerlendirmeye alınarak vefat eden kişinin emekli maaşı eşi ve varsa çocukları arasında belirli oranlarda paylaştırılacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git