Peşinatsız Ev Kredisi Almanın Yolları 2018 - Kredi Merkez

Peşinatsız Ev Kredisi Almanın Yolları 2018

Ev sahibi olmayı, kira ödemek yerine kendi evinin borcunu ödemeyi isteyen kişiler, kredi ile ev satın alma yöntemini tercih etmektedir. Son dönemlerde artan kredi faiz oranları ve ev satış fiyatları ile kişilerin ev satın alması da zorlaşmaktadır. Birikimleri ile ev alanlara göre krediye başvurarak ev satın alan kişilerin sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Bankalar kişilerin ihtiyaç durumlarında çeşitli kredi imkanları sağlamaktadır. Bankalardan en sık talep edilen banka kredileri arasında ev kredisi alma talebi ilk sıralarda yer almaktadır. Kimi kişiler belirli bir peşinat ile ev kredisine başvuruda bulunurken kimileri de peşinatsız ev kredisi alma yollarını aramaktadır.

Peşinatsız Ev Kredisi Başvurusunda Bulunma

Tüm bankalar, kişilere ev kredisi vermektedir. Ev kredisi çekmek isteyen kişiler, kendileri için en uygun ödeme olanaklarını ve faiz oranlarını uygulayan bankalardan kredi almak istemektedir. Kendilerine ev kredisi için başvuran kişilere bankalar çeşitli koşulları yerine getirmeleri halinde ev kredisi onayı vermektedir.

Ev kredisi çekerken uygulanan prosedürler, son yıllarda değişkenlik göstermektedir. Artık birçok kişi satın almak istediği evin tamamı fiyatına %100 kredi çekememektedir. Bu nedenden dolayı ev kredisi almak isteyen kişilerin belirli bir peşinat sahibi olmaları gerekmektedir. Peşinat durumları gerektiği kadar olmayan kişilerin bankalara yaptığı ev kredisi başvurusu onaylanmamaktadır. Fakat bankalarda peşinatsız ev kredisi başvurusu için de çeşitli imkanlar sunulmaktadır. İstenilen şartlar yerine geldiğinde peşinatsız ev kredisi almak mümkündür.

 

Peşinatsız Ev Kredisi Veren Bankalar

2010 yılına kadar uygulanan bankalardan ev kredisi alma işleminde kişilere satın alacakları evin tamamına kredi imkanı sunulmaktaydı. Böylece kişiler hiç parasız kredi ile ev satın almak konusunda zorluk çekmemekteydi. Fakat 2011 yılında yapılan bir değişiklik ile birlikte ev kredisinde %100’ne kredi imkanlarına kısıtlama getirildi.

2011 yılından sonra ev kredisine başvuran kişilere, satın alacakları ev fiyatının sadece %75’ine kredi verme imkanı tanınmaya başlandı. Uygulamada yapılan bu yenilik, peşinatsız ev kredisine başvurmayı düşünen kişilerin dezavantajına oldu. Birçok kişi, son dönemlerde peşinatsız ev kredisi veren bankalar ile ilgili araştırma yapmaya başladı.

Bankacılık sektöründe faaliyet göstermekte olan kimi bankalarda peşinatsız tamamına %100 ev kredisi imkanı sağlayan bankalar bulunmaktadır. Bu bankalar peşinatsız ev kredisi başvurusunda aranan şartlar yerine getirildiğinde kişilere hiç peşinatsız ev kredisi imkanı sağlamaktadır.

 

Peşinatsız Ev Kredisi Alma Şartları

Peşinatsız konut kredisi veren bankalarda kişilere çeşitli şartlar koşulmaktadır. Peşinatsız ev kredisi için başvuru yapan bir kişinin, kredi çekebilmek için ipotek değeri olan bir ev göstermesi gerekmektedir. Ancak ipotek olarak gösterilecek bu evin, kişinin kendi üzerine olma şartı bulunmamaktadır. Kişiler, aile veya yakın çevresinden birinin evini ipotek göstererek peşinatsız ev kredisi çekebilmektedir.

Peşinatsız konut kredisinde ipotek şartı yerine getirildiğinde banka sistemleri satın alınacak evin değerinin %75’ine ev kredisi, geri kalan kısmının tamamlanması için de ipotek gösterilen ev üzerinden %25’ine tüketici kredisi vermektedir. Böylece kişiler peşinatsız hiç parasız %100 ev kredisi çekme imkanı yakalamış olmaktadır.

İpotek gösterecek evi olmayan kişiler, peşinatsız konut kredisine başvurmak için başka bir yöntem denemektedir. Kredi başvurusunda bulunan kişilerin bankalar öncelikle gelir gider tablolarını incelemektedir. Ardından satın alınacak olan eve bir ekspertiz göndererek değer konusunda rapor istemektedir. Ev kredisinde kredi oranının çıkması ekspertiz raporuna bağlı olmaktadır. Eğer satın alınacak eve ekspertiz raporu yüksek değer yazılırsa, ev kredisi başvurusunda tamamına konut kredisi çıkma ihtimali olabilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git