Solucan Gübresi KOSGEB Desteği

Solucan Gübresi KOSGEB Desteği
17 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 169 kez okundu.

Organik tarımın en önemli yapı taşlarından olan organik gübre üretimi son zamanlarda oldukça popüler olan kazanç kapılarında birisi olmaya başladı. Organik gübreler arasında kırmızı Kaliforniya solucanı ile üretimi yapılan solucan gübresi, kolay üretimi ve verimi sayesinde organik gübre alanında ön plana çıkıyor. Bu gübrenin üretimi devlet tarafından teşvik ediliyor. KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı); bu alanda en önde gelen devlet kuruluşu. Öncelikle bir KOSGEB desteği alabilmek için kurumun o alanda vermiş olduğu eğitimleri ve sertifikayı almanız şart. Solucan gübresi kosgeb desteği için de bu ilk şartlardan birisi. Ayrıca uygulamalı girişimcilik eğitimlerine de katılmanız gerekiyor. Normal şartlarda Kosgeb tarım ve hayvancılık ile ilgili iş alanlarında destek veren bir kuruluş değil ancak solucan gübresi üretimi istisna tutulmuş. Bunun en önde gelen sebebi organik tarımın desteklenmesi.

KOSGEB Solucan Gübresi Desteği Nasıl Sağlanır?

Her zaman tavsiye ettiğimiz; bir destek başvurusu yapmadan önce size yakın bir Kosgeb birimine gidip detaylı bilgi almak olacaktır. Zira bazen eksik bir bilgi hayati bir öneme sahip olabiliyor. Nice hayaller ile yola çıkan birçok girişimci küçük ama önemli bazı detayları atladığı için maalesef destek alamıyor. Bu önemli bilgilendirmeyi yaptıktan sonra yapmanız gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz; Öncelikli yapmanız gereken ve olmazsa olmaz şart Kosgeb’in verdiği uygulamalı solucan gübresi üretim sertifikası almanız gerekiyor. Bu eğitimi başarı ile tamamlayıp sertifikanızı aldıktan sonra şirket kurma işlemlerine başlamalısınız. Söz konusu şirketinizi kurduktan sonra şirketinizin hangi amaçla kurulduğu, ne gibi hizmetler verileceği vb. konuları detaylıca anlatan bir proje hazırlayıp yakınınızdaki bir Kosgeb birimine sunmanız gerekiyor. kosgeb biriminde sunmuş olduğunuz projeniz, ilgili kurul tarafından incelemeye alınıyor. Nihayetinde size olumlu ya da olumsuz bir dönüş yapılacaktır. Sonuç olumlu geldiği takdirde Kosgeb’in E-KOBİ isimli internet adresi üzerinden üyelik kaydı oluşturup destekten faydalanabilirsiniz.

KOSGEB Solucan Gübresi Desteği Ne Kadardır?

Projeniz onaylandıktan sonra 2.000 TL‘lik işletme kurulum desteğini ekstra her hangi bir işlem yapmadan alabilirsiniz. Akabinde makine desteği alıyorsunuz. Maksimum 18.000 TL olan ve hibe olarak verilen bu destek makine almak için yapmış olduğunuz masrafın %60’ıdır. Yani bütün makine masrafınız karşılanmıyor yanlış anlaşılmasın, Örneğin; 10.000 TL harcama yaptınız Kosgeb bunun 6.000 TL sini size iade ediyor. Bunun dışında 30.000 TL kira desteği ve işletme giderleri alıyorsunuz. Yani toplamda 50.000 TL geri ödemesi olmayan hibe ödeme alıyorsunuz. Ayrıca bu ödemenin yanında geri ödemeli olarak da 100.000 TL destek sağlanıyor.

KOSGEB Solucan Gübresi Desteği ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Burada dikkat etmeniz gereken diğer önemli bir husus şu ki; Kosgeb size şirket kurmanız için direk olarak para vermiyor. Siz şirketi kuruyor ve yapmış olduğunuz masrafları faturalandırıyorsunuz, Kosgeb daha sonra yukarıda bahsettiğimiz miktarlarda size ödemesin gerçekleştiriyor. Bu desteklerden yararlanmak istiyorsanız yine belirtmemiz gerekir ki bir Kosgeb birimine bilgi almak için danışın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git