Süt Emzirme Parası Nasıl Alınır? Ne Kadardır? 2018 - Kredi Merkez

Süt Emzirme Parası Nasıl Alınır? Ne Kadardır? 2018

Süt Emzirme Parası Nasıl Alınır? Ne Kadardır? 2018
21 Şubat 2018 tarihinde eklendi, 151 kez okundu.

Dünyanın en güzel olgularının başında hiç şüphe yok ki, insanın soyunu da devam ettirebilmesi açısından anne baba olmak gelir. Bir çocuğun anne baba demesi dünyanın en mutlulukları arasında ilk sıralarda gelmektedir.

 
Özellikle anne olmak çok daha özel bir olgudur zira 9 ay boyunca bir çocuğu anne karnında taşımak, anne ile çocuk arasında çocuğun cinsiyeti ne olursa olsun çok daha görünmez bağların kurulmasına neden olur.

 
Bir de anneliğin doğasında olan işin işine süt emzirme girince anne ile bebek arasında bağ çok daha güçlenir. Üstelik bebeğin anne sütü ile doğduğu andan itibaren beslenmesi bağışıklık sisteminin güçlenmesi, doğal beslenme ve daha sağlıklı bir birey olması açısından da çok ciddi faydaları vardır.

 
Uzmanlar bir annenin en az 6 ay boyunca çocuğunu emzirmesi gerektiğini ifade ediyorlar ve tam da bu durumda devletimiz bebeğini kendi sütü ile besleyen anneler için süt parası veriyor. Bu yasal bir hak ve o yüzden uygun olan kişilerin almalarında herhangi bir mahsur bulunmuyor.

 

Süt Parasını Kimler Alabilir?

Süt parası almak isteyenlerin hangi şartları taşıması gerektiği, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ilgili maddelerinde belirtilmiş durumdadır. Buna göre doğum yapan annenin sigortalı olarak çalışması gerekmektedir.

 
Ama bu hak sadece anneler ile sınırlı olan bir olgu değildir. Böylesi bir hak sigortalı olarak çalışan babalara da kanunun ilgili maddelerince verilmiş durumdadır. Lakin kendi işini yapan ebeveynlerin ve Emekli Sandığına bağlı olanların böyle bir para alabilmesi yasalar gereği mümkün değildir.

 
Bunun dışında erkeğin bu parayı alabilmesi için anne ile resmi nikahlı olması gerekmektedir. Nikâh elbette doğumdan öncesi süreçte yapılmış olmalıdır.

 
Doğumdan önceki son bir yıl içinde anne ya da babanın 120 gün sigortalı çalışma zorunluluğu vardır.

 

Süt Parası Ücreti Ne Kadardır?

Anne babaların yani çocuk sahibi olanların en çok merak ettiği konuların başında gelen süt parası sadece bir defaya mahsus olarak veriliyor ve eğer kişi süt parasını alma kriterlerine uyan bir kişi ise bu parayı doğum yaptığı tarihten itibaren 5 yıl içinde ilgili banka olan Ziraat Bankasından alabilir.

 
2018 yılı itibarıyla süt parası 132 Türk Lirasıdır. Normalde süt parası alabilmek için anne veya baba eğer 4A kapsamında çalışan bir sigortalı ise o zaman doğum yapan kişinin doğum yaptığına dair bilgiler doğum yaptığı hastane tarafından sisteme girilmekte ve anne adayı hiçbir başka işlem yapmadan Ziraat Bankasına gidip, kimliğini göstererek bu parayı alabilmektedir.

 
Ama eğer anne veya baba 4B kapsamında çalışan bir birey ise o zaman yaşadığı kentin İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Kurumuna bu duruma dair bir dilekçe başvuru yapmalı ve ilgili kurum tarafından istenen evrakları hazırlamak durumundadır. Böylesi durumlarda ilgili kurumlar genellikle doğum belgesi ve doğan çocuğun kimliğini dilekçe ile beraber istemektedir.

 
Süt parası her bir çocuk için ayrı ayrı ödenir ve sadece ailede doğan tek bir çocuğa ödenmez.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git