Taşıt Kredisi İçin Kredi Notu Kaç Olmalı? - Kredi Merkez

Taşıt Kredisi İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi Kayıt Bürosu tarafından, şimdiye kadar bankalarda yapmış olduğunuz işlemleriniz ve diğer finansal ilişkileriniz hakkında gerekli bilgilerin toplanması ve bu bilgilerin analiz edilmesi sağlanarak kişiye özel olarak elde edilen puana kredi notu adı verilmektedir. Kredi için başvuru yapanların yapmış oldukları başvuru, hesaplanan bu kredi notu temel ölçü alınarak değerlendirilmektedir. Kredi notu bazı durumlarda kredi puanı ve kredi skoru olarak da kullanılabilmekte ama anlam olarak hepsi aynı olmaktadır.

Kredi Notu Neye Göre Hesaplanır?

Kredi notu hesaplanırken, Kredi Kayıt Bürosu’na bağlı olarak oluşturulan Findeks tarafından temel gösterilen oranlar kullanılmaktadır. Kredi başvurusu yapan müşterinin kredi ödeme düzeni ve mevcut kredi borcu yüzde 35, varsa yeni aldığı kredi yüzde 11 ve bankalardan kredi kullanma yoğunluğu yüzde 10 oranında hesaplanmakta, ayrıca bankaya göre değişiklik gösterebilecek diğer faktörler de yüzde 9 olarak hesaplamada kullanılmaktadır. Farklı bankalar, başvuru yapılan kredi türüne göre farklı kredi notu yeterliliğinde olma şartını aramaktadır. Diğer kredi türlerine göre biraz farklı olan taşıt kredisi, ihtiyaç kredisinden de oldukça farklılık göstermektedir. Araç almak isteyen ve bunun için banka kredisi kullanmayı düşünenler için, taşıt kredisi için kredi notu kaç olmalı konusunu ayrıntılı olarak araştırdık.

Taşıt Kredisi Alabilmek İçin Kredi Notu Sınırı

Kredi kullanılan bankaya ve kullanılan kredi miktarına göre farklılık göstermekte olan taşıt kredisi kullanabilmek için istenen kredi puanı 1000 ve üstünde bir değer olması şartı aranmaktadır.

Taşıt kredisi almak isteyen müşteriler için kredi notu hesaplanırken, bankalar için en önemli ölçü, müşterinin kredi borcunun olmaması, eğer varsa borç oranı ve daha önce bankalardan kullanmış olduğu kredileri ödeme düzeni durumudur.

Kredi Notu Düşük Olanlar için Taşıt Kredisi

Kredi başvurusu yapılarak alınmak istenen aracın satış ödemesinin hangi miktarda peşin ve hangi miktarda kredi kullanılarak yapılacağı belirlenmeli ve peşinat ödeme seçeneği varsa değerlendirilmelidir. Çünkü eğer ödeme peşinatsız olarak, tamamı banka kredisi kullanılarak yapılmak isteniyorsa banka tarafından istenecek kredi notu oranı yükselecek, 1300 ve üstünde bir puanda olması beklenecektir. Eğer banka taşıt kredisi kullanılarak satın alınacak aracın ödemesinin bir kısmı peşinat kullanılarak yapılacaksa, banka 1000’ den yukarıda bir kredi notu istemektedir. Yani tamamı kredi kullanarak yapılan ödemelerde, küçük bir oranla kredi talebi reddedebilmektedir. Bankaların bu yola başvurmasındaki sebep, müşterinin aracın ödemesinin bir miktarın peşin olarak yapması durumunda, müşteri tarafından kredi kullanılarak satın alınan bu aracın kredi borçları ödemesi yapılmazsa, araca haciz koyularak alacağın kolayca tahsil edilebilmesidir.

Araç kredisi kullanılırken peşinatla ödeme oranı en az yüzde 30 ya da yakın oranlarda olmalıdır.

Eğer taşıt kredisi kullanmak için başvuruda bulunan müşterinin kredi puanı, başvurmuş olduğu krediyi kullanmak için bankanın istediği puan oranının altında ya da sınırda bir puanda bulunuyorsa, başvuru yapan müşteri bazı ek yöntemler geliştirerek kredi alabilir. Böyle bir durumda banka tarafından uygulanacak olan ipoteğin, kullanılan taşıt kredisi bitene kadar kaldırılması mümkün değildir. Eğer krediyi kullanan müşterinin kredi notu sınıra yakın orandaysa bu yöntem kullanılarak kredi alınabilmektedir.

Kefil Olma Yoluyla Taşıt Kredisi

Taşıt kredisi kullanmak için başvuruda bulunan kredi notu düşük ve yasal takibi yapılmamış müşterilerin, kredi için başvuru yapmış olan ve kredi notu yüksek olan müşterilere oranla kredi başvurularının olumlu sonuçlanma ihtimali de düşüktür. Böyle bir durumda kredi alabilmek için başka bir yöntem de kefil kullanarak taşıt kredisi almak için banka onayını almaktır. Eğer kefil, ödeme konusunda sorunsuzsa banka kredi başvurusunu olumlu değerlendirecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git