Vize İçin Banka Hesap Dökümü Nasıl Alınır? - Kredi Merkez

Vize İçin Banka Hesap Dökümü Nasıl Alınır?

Yurtdışına tatil için, akraba ziyaretleri için ya da iş seyahatleri için çıkmak isteyebilirsiniz. Yurtdışına gitmeden önce yapılması gerekenler için hazırladığınız liste oldukça uzun olabilir. Öncelikle gitmeyi tercih ettiğiniz ülkede vize uygulaması var ise öncelikle vize başvurusu yapmanız gerekir. Tabi alacağınız vizenin türü de gideceğiniz ülkeye göre farklılıklar gösteriyor. Vize başvurusu yaparken belli evrakları toplamalı ve hazır etmelisiniz. Başvuru yaparken toplamanız gereken belgelerin içerisinde bankadan almanız gereken evraklarda bulunuyor. “Vize için banka hesap dökümü nasıl alınır?” diye sorarsanız çalıştığınız bankanın şubesine giderek ekonomik olanaklarınızı ispat edebileceğiniz maaş bordrosu, banka hesap hareket dökümleri, banka cüzdanları gibi gerekli belgeleri şubelerden imzalı olarak temin edebilirsiniz.

Vize Almak İçin Gereken Evraklar

Gideceğiniz ülkeye ve alacağınız vize türüne göre gerekli evraklar değişiklik gösterebilir. Fakat genel olarak alınması gereken evrakların başlıca olanları şu şekilde sıralanabilir,

  • Başvuru formu
  • Pasaport
  • Seyahat Sağlık Sigortası
  • Seyahat masraflarının karşılanabileceğini ispat eder nitelikte belgeler
  • Seyahatiniz için yaptırdığınız uçak rezervasyonları ya da öngörülen ulaşım aracına ilişkin diğer belgeler
  • Varsa gayrimenkul tapu fotokopileri veya araç ruhsatı fotokopisi

Bankaya Gitmenizi Gerektirecek Evraklar

Seyahat masraflarını karşılayabileceğinizi ispat eder nitelikte belgeler maaş bordroları, banka hesap dökümleri, banka defterleri vb. evraklardır. Çalışanlar için son üç aya ait maaş bordrosunun bankadan alınması gerekir. Bunun için maaşınızın yattığı bankanın şubesine giderek maaş bordronuzu alabilirsiniz. Aldığınız maaş bordrosunun banka yetkilisi tarafından kaşelenip imzalanması gerekmektedir. Emekli olarak vize başvurusu yapacaksanız bankadan almanız gereken evrak hesap dökümünüzdür. Vizeye başvurmadan en fazla bir hafta önce almanızda fayda vardır. Çünkü başvurularda güncel olarak hesap dökümü istenmektedir.

Emekli maaşınızın yattığı bankaya giderek banka hesap özetinizi alabilir, banka yetkilisine kaşeletip imzalatarak vize başvurunuzda kullanabilirsiniz. Yine sizden banka hesabınızda seyahatiniz süresince belli bir miktar para bulundurmanızı isteyebilirler. Aynı şekilde hesabınızın bulunduğu bankanın şubesine giderek hesap dökümünüzü çıkartabilirsiniz. Bankadan aldığınız ve vize başvuruları için kullanacağınız her evrağın banka yetkilisi tarafından kaşelenip imzalanması gerekmektedir. Aksi takdirde belge geçerliliğini kaybeder ve başvurunuzda kullanamazsınız. Eğer vizeye başvuru yapacak olan kişi öğrenci ise, yaşı 18’in altındaysa ya da herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışmıyorsa kendisine aile fertlerinden bir kişinin sponsor olması zorunluluğu doğar. Kişinin masrafları için sponsor olacak vizeyi almak isteyen bireyin annesi, babası veya eşi olabilmektedir. Bu durumda sponsor olan kişinin hesap dökümleri ve maaş bordrosuna ihtiyaç duyulacaktır. Alacağınız banka hesap dökümleri hesabınızın son 6 aylık hareketlerini içermelidir. Eğer kredi kartı kullanıyorsanız belgelerin içerisine son 3 aya ait ekstre dökümünüzü eklemeniz vize başvurusunun olumlu sonuçlanması için etkili olacaktır. Banka şubesinden alabileceğiniz kredi kartı ekstresini de banka yetkilisine kaşeletip imzalatmanız gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git